ZUS chce ułatwić rodzicom życie. Będą zmiany we wnioskowaniu o 500 plus i 300 plus

Finanse Rodzina Technologie Dołącz do dyskusji
ZUS chce ułatwić rodzicom życie. Będą zmiany we wnioskowaniu o 500 plus i 300 plus

Okazuje się, że szykują się zmiany w 500 plus i 300 plus – i to jeszcze w 2022 r. ZUS pracuje nad rozwiązaniem, który umożliwi rodzicom łatwiejsze składanie wniosku o świadczenia.

Zmiany w 500 plus i 300 plus jeszcze w 2022 r.

W tym roku wprowadzono przepisy, które umożliwiają składanie wniosków o 500 plus i 300 plus wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić albo poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), rządową stronę empatia.mpips.gov.pl albo bankowość elektroniczną. Okazuje się jednak, że szykują się kolejne zmiany w 500 plus i 300 plus – i to jeszcze w 2022 r. ZUS pracuje nad udostępnieniem rodzicom jeszcze jednej drogi składania wniosków. Jak informuje „Fakt” – mowa o aplikacji mobilnej.

Aplikacja mZUS miałaby pojawić się jeszcze w listopadzie tego roku; będą mogli z niej skorzystać przede wszystkim osoby uprawnione do wnioskowania o świadczenia dla rodzin. W początkowym okresie funkcjonowania aplikacji możliwe byłoby przede wszystkim złożenie wniosków o 500 plus i 300 plus. Później jednak w aplikacji mają pojawić się dodatkowe opcje – np. możliwość wnioskowania o przyznanie środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Oprócz tego rodzice będą mogli tez złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka w wysokości maksymalnie 400 zł miesięcznie. Aby móc skorzystać z aplikacji, trzeba będzie połączyć ją ze swoim profilem PUE. Posiadają go m.in. osoby, które wcześniej korzystały z bonu turystycznego. Reszta klientów, która będzie chciała skorzystać z aplikacji, a profilu nie posiada, będzie musiała go najpierw założyć.

Wygoda dla rodziców

Jak twierdzi w rozmowie z portalem prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, Zakład chce udostępnić klientom jak najszersze możliwości wnioskowania o świadczenia wypłacane przez ZUS. Jak mówi,

Wychodzimy z założenia, że należy ułatwić rodzicom, w każdy możliwy sposób, staranie się o środki. Doskonale wiemy, że zajmowanie się dzieckiem i domem kosztuje mnóstwo czasu. Liczymy, że dzięki aplikacji uda się jeszcze skrócić czas wnioskowania o świadczenia.

Przy okazji prezes ZUS zwraca również uwagę na fakt, że możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną to dla rodziców ogromne ułatwienie – ponieważ mogą to zrobić np. w weekendy, kiedy placówki ZUS nie są otwarte.

Nie da się ukryć, że aplikacja faktycznie może być ułatwieniem – zwłaszcza dla młodszych rodziców, dla których korzystanie ze wszelkiego rodzaju aplikacji jest naturalne. W nieco gorszej sytuacji pozostają jednak osoby, które mają ograniczony dostęp do internetu. Ze względu na konieczność składania wniosków drogą elektroniczną często zmuszone są udać się do placówki ZUS i tam – przy pomocy pracownika – złożyć wniosek.