Podatników, którzy osiągają przychody z najmu nieruchomości, czeka wkrótce sporo zmian. Brak możliwości dalszej amortyzacji mieszkań jest tylko jedną z nich. Jakie zmiany w najmie weszły w życie już w tym roku, a jakie
Zmiany w najmie nieruchomości w 2023 r.: zakaz amortyzacji
Osoby, które osiągają przychodu z najmu nieruchomości, muszą przygotować się na zmiany, które wchodzą w życie od 2023 r. Niestety – nie są to zmiany, które ułatwią im życie.
Po pierwsze, od 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zakaz amortyzacji budynków lokali mieszkalnych. Tylko do końca 2022 r. odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Nowe prawo miało wejść w życie jeszcze wcześniej, od początku tego roku, ale ostatecznie ustawodawca zdecydował o jego przesunięciu. Przedsiębiorcy – i wielu ekspertów – uważa, że przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów; i trudno im się dziwić. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo wymagać od ustawodawcy, by ten zapewniał obywatelom bezpieczeństwo prawne oraz umożliwił racjonalne zaplanowanie przyszłych działań. Tymczasem okazuje się, że najpierw przedsiębiorca kupił nieruchomość, wprowadził ją do ewidencji środków trwałych, a teraz jest pozbawiony możliwości jej amortyzowania (mimo, że nie miał takiej świadomości przy zakupie mieszkania).
Zmiany w najmie nieruchomości obejmują jednak nie tylko zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych. Kolejnym problemem jest forma opodatkowania. Przepisy dotyczące opodatkowania weszły w życie już w tym roku.
Opodatkowanie najmu prywatnego tylko ryczałtem
Przed wejściem w życie nowych przepisów osoby prywatne, które rozliczały najem, mogły wybrać formę opodatkowania – czy chcą rozliczać się skalą, czy też wolą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie skalą mogło dawać wymierne korzyści; np. w sytuacji, gdy wynajmowane mieszkanie wymagało remontu, możliwe było jego amortyzowanie, co z kolei obniżało podstawę opodatkowania. Z kolei opodatkowanie najmu prywatnego na ryczałcie to niższa stawka podatku; 8,5 proc. dla rocznych przychodów do limitu 100 tys. zł, powyżej tego limitu – 12,5 proc.
Zmiany w najmie ramach Polskiego Ładu pozbawiły nowych podatników możliwości wyboru. Obecnie jedyną dostępną formą opodatkowania dla osób prywatnych jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy, którzy już wcześniej uzyskiwali przychody i jako formę opodatkowania wybrali skalę podatkową, mogą kontynuować tę formę rozliczenia do końca 2022 r.
Zmiany w najmie – już wprowadzone i te, które zaczną obowiązywać wkrótce – nie są korzystne dla podatników. Co więcej, nie wiadomo, czy na tych zmianach się skończy – resort aktywów państwowych ma pracować nad nowym podatkiem od wynajmu mieszkań, który uderzyłby nie tylko w wielkie fundusze inwestycyjne, ale też w te osoby, które dysponują kilkoma mieszkaniami na wynajem.