Realizację programu 300 plus przejmie ZUS. Rząd wprowadzi trzy zasadnicze zmiany

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (2)
Realizację programu 300 plus przejmie ZUS. Rząd wprowadzi trzy zasadnicze zmiany

Proponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmiany w programie Dobry Start mają znacznie zredukować koszty realizacji kolejnego projektu socjalnego PiS. Przede wszystkim to nie urzędy powiatów i gmin będą wypłacać świadczenia. Zmieni się również dowolność przy wyborze sposobu składania wniosku i otrzymywania pieniędzy.

Program Dobry Start nazywany również 300 plus to najpopularniejszy projekt społeczny rządu, obok programu comiesięcznego wsparcia rodzin w wysokości 500 zł. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko, które uczy się w szkole i jest wypłacane do 20. roku życia dziecka. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością okres wypłacania świadczenia jest dłuższy o cztery lata. 300 plus przysługuje wszystkim, bez względu na wysokość dochodów rodziny.

Teraz jednak świadczeniobiorcy będą musieli przywyknąć do nowej organizacji realizowania programu. Projekt wprowadzający zmiany, który opracowało MRiPS, rząd ma przyjąć jeszcze w ciągu II kwartału bieżącego roku.

Zmiany w programie Dobry Start

Pierwsza zmiana dotyczy instytucji, która realizuje program. Dotychczas świadczeniobiorcy składali wnioski w ośrodkach pomocy społecznej. Po wprowadzeniu planowanych zmian zadanie urzędów gmin i powiatów przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Argumentując wprowadzenie tego rozwiązania, autorzy projektu powołują się na większe zaplecze techniczne, informatyczne oraz ludzkie ZUS-u. Wszystko ma wpłynąć na sprawniejsze działanie całego projektu i szybszą obsługę beneficjentów.

Zmiana instytucji obsługującej program uzasadnia wprowadzenie kolejnych dwóch istotnych nowości. Bardziej rozbudowane zaplecze informatyczne i ludzkie ZUS, o którym wspominają rządzący, musi sprostać napływowi wniosków, które od chwili wejścia nowego projektu w życie będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Rząd już wcześniej sygnalizował takie rozwiązanie, uzasadniając je działaniem na rzecz zmniejszenia ryzyka zachorowań na COVID-19, w czasie bezpośredniego kontaktu przy składaniu wniosków w formie tradycyjnej.

Trzecia zmiana dotyczy sposobu wypłacania środków. W tym roku 300 plus nie zostanie wypłacane za pośrednictwem przekazu pocztowego czy formie wypłaty gotówkowej. Pieniądze będą mogły trafić do świadczeniobiorców wyłącznie na wskazane konto bankowe.

W ocenie MRiPS realizacja ostatniej zaproponowanej zmiany znacznie zredukuje koszty obsługi programu Dobry Start. Według danych resortu koszt obsługi świadczenia na jedno dziecko lub osobę uczącą się, której przysługuje świadczenie, wynosi ok. 10 zł. Jak szacują rządzący, przejście na w pełni elektroniczną drogę realizacji programu Dobry Start, a przede wszystkim wypłaty na konta bankowe świadczeniobiorców, pozwoli zaoszczędzić 488 mln zł ciągu najbliższej dekady.