Koalicja Obywatelska nie ukrywała w kampanii wyborczej, że zamierza znieść zakaz handlu w niedziele, który w obecnym kształcie (czyli dotyczący wszystkich niedziel w miesiącu, za wyjątkiem z góry określonych wyjątków) zaczął funkcjonować w 2020 r. Koncepcję popierała również Trzecia Droga, choć z pewnymi ograniczeniami. Teraz jednak jeden z przedstawicieli KO wprost zapowiedział, jak prawdopodobnie będzie wyglądać zniesienie zakazu handlu w niedziele w 2024 r.
Zniesienie zakazu handlu w niedziele w 2024 r. Są pierwsze szczegóły
Zakaz handlu w niedziele niespecjalnie cieszy się poparciem Polaków. Z badania przeprowadzonego przez UCE Research w drugiej połowie września wynika, że 54 proc. respondentów chce przywrócenia handlu we wszystkie niedziele; tylko 37,7 proc. opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. To z kolei oznacza, że przedwyborcza propozycja Koalicji Obywatelskiej z pewnością spodobała się sporej grupie obywateli – a mowa oczywiście o obietnicy całkowitego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Zmiany w tym zakresie postulowała też Trzecia Droga, choć jej politycy opowiadali się raczej za wprowadzeniem dwóch niedziel handlowych w miesiącu i wyższym wynagrodzeniem dla pracowników, którzy będą pracować w niedzielę.
Wczoraj w Sejmie jeden z przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej zdradził tymczasem, że Koalicja Obywatelska podejmie działania mające na celu całkowitą likwidację zakazu handlu, ale z pewnymi modyfikacjami – każdy pracownik miałby zapewnione, zgodnie z przepisami, co najmniej dwie niedziele handlowe w miesiącu. KO przychyla się również do wyższego wynagrodzenia za pracę w dni wolne – co ma prawdopodobnie przekonać posłów PSL oraz Polski 2050 Szymona Hołowni do poparcia potencjalnego projektu.
Nie do końca wiadomo natomiast, jak zachowa się Lewica; najprawdopodobniej partia Razem będzie przeciwko zmianom w zakazie handlu w niedziele. Propozycje zmian może natomiast poprzeć część polityków Nowej Lewicy. Wielką niewiadomą jest postawa Konfederacji; z jednej strony postulat zniesienia handlu w niedziele pasuje do profilu partii, a część jej przedstawicieli już wcześniej zapowiadała. że poprze likwidację zakazu. Z drugiej strony posłowie Konfederacji mogą zasłonić się tym, że nie chcą popierać projektu autorstwa nowego koalicyjnego rządu zgodnie ze swoją narracją, że PiS i PO to bliźniacze partie.
Sejm uchwalił już pierwszą ustawę dotyczącą handlu w niedziele
Warto jednocześnie wspomnieć, że Sejm właśnie przyjął ustawę zakazującą handlu w niedzielę 24 grudnia – i przenoszącą jednocześnie niedzielę handlową na 10 grudnia. Ustawa nie zakłada ograniczenia handlu w ten dzień do 14:00, jak chciał dotychczasowy rząd.