ZUS sam z siebie wypłaci nam dodatkowe 300 złotych. Nie musimy nic robić

Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji
ZUS sam z siebie wypłaci nam dodatkowe 300 złotych. Nie musimy nic robić

W kolejnym roku znacząco wzrośnie kwota świadczenia wychowawczego. Od 1 stycznia 2024 roku rodzinom przysługującym kwota ta wzrośnie z obecnych 500 zł do 800 zł. To znaczący ruch w stronę wsparcia rodzin i opiekunów w Polsce, który nie pozostaje niezauważony.  

Zaskakujące jest, jak niewiele będzie wymagane od beneficjentów w celu uzyskania podwyższonej kwoty. Według informacji przekazanych przez prof. Gertrudę Uścińską, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie będzie potrzeby składania dodatkowych wniosków. ZUS, który od 2022 roku zajmuje się wypłacaniem świadczenia wychowawczego, samoczynnie dostosuje się do nowych stawek. „Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Nastąpi to automatycznie”, potwierdza Uścińska.

500 plus zamieni się w 800 plus – spokojnie, ZUS to ogarnie

Przeanalizujmy jednak, co to oznacza w praktyce dla rodzin. Osoby uprawnione do świadczenia w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. otrzymają zwiększone wsparcie. Jak podkreśliła prezes Uścińska, „Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka”. Jeżeli więc weźmiemy pod uwagę rodzinę z dwójką dzieci, oznacza to dodatkowe 7200 zł rocznie, a z trójką – aż 10 800 zł.

Nie możemy również pominąć technologicznego aspektu tego procesu. Rodzice i opiekunowie zostaną poinformowani o zmianie świadczenia poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To świadczy o nowoczesnym i efektywnym podejściu instytucji do komunikacji z obywatelami.

Choć wiele mówi się o tym wzroście, warto podkreślić, że generalne zasady funkcjonowania programu „Rodzina 500+” nie ulegną zmianie. Jak mówi prezes ZUS, prof. Uścińska, program ten miał już ogromny wpływ na rodzinę polską: „Obecnie z programu Rodzina 500+ korzysta ponad 6,5 miliona dzieci, a łączne wydatki na to wsparcie od początku jego istnienia do końca 2023 r. wyniosą około 255 miliardów złotych”. To imponujące liczby, które podkreślają wartość inwestycji w rodzinę i przyszłe pokolenia.

Podsumowując, decyzja o podniesieniu kwoty świadczenia wychowawczego jest znaczącym krokiem w kierunku wsparcia rodzin i opiekunów. Choć debata na temat skutków finansowych tej decyzji jest nadal otwarta, nie można zaprzeczyć jej wpływu na poprawę jakości życia wielu rodzin w Polsce.