REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Nie ufasz pracownikowi? Możesz go zwolnić. Ocena należy jednak do sądu pracy
Nie ufasz pracownikowi? Możesz go zwolnić. Ocena należy jednak do sądu pracy

Zwolnienie pracownika z powodu braku zaufania jest możliwe. Oceną, czy zwolnienie jest zasadne, zajmie się jednak sąd pracy. 

Aleksandra Seń18.06.2019 14:43
Praca

Podstawy muszą być obiektywne i racjonalne i nie wystarczy tu subiektywny odczucie. Jeżeli jednak pracownik wiele razy nadwyrężył to zaufanie pracodawca ma podstawy do zwolnienia. I nie chodzi tylko o naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zwolnienie z powodu braku zaufania

Jeżeli pracownik odwoła się od wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, sąd pracy ma obowiązek zweryfikowania zasadności zwolnienia. "Utrata zaufania" jako uzasadnienie nie wystarczy.  Jak wynika z artykułu 30 Kodeksu pracy,

REKLAMA

§ 4.  W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Ta przyczyna musi być konkretna, a "utrata zaufania" to mało konkretny powód. Sąd wówczas nie jest w stanie ocenić, czy zwolnienie jest zasadne. Lepiej więc określić, co wpłynęło na tę decyzję - choć nie trzeba powoływać się w sposób szczegółowy i wymieniać wszystkich zdarzeń. Jedynie w konkretnych przypadkach, co potwierdza SN, utrata zaufania jest uzasadnieniem samym w sobie (wyrok z 26 marca 1998 r., I PKN 565/97). Z kolei w wyroku z 17 grudnia 2014 (I PK 122/14) SN zaznaczył, że takie uzasadnienie może nawet przyczynić się do przegrania procesu przez pracodawcę.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi