Czy razem z prawem jazdy tracimy też pracę? Pracodawca może nas zwolnić za utratę prawa jazdy

Moto Praca Dołącz do dyskusji
Czy razem z prawem jazdy tracimy też pracę? Pracodawca może nas zwolnić za utratę prawa jazdy

Utrata lub zatrzymanie prawa jazdy to dość dotkliwa kara, zwłaszcza że często pociąga za sobą również inne konsekwencje. Mowa o konsekwencjach zawodowych. Sytuacja nie jest kolorowa, jeżeli tego typu sankcja dotknie osobę, do której obowiązków zawodowych należy prowadzenie pojazdów. Mowa nie tylko o kierowcach zawodowych.

W jakich sytuacjach możliwe jest zwolnienie za utratę prawa jazdy?

Pracownik, który utracił prawo jazdy powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o zaistniałym fakcie. Zatajenie tak ważnej informacji i wykonywanie swoich obowiązków bez uprawnień stanowi kolejne wykroczenie. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku zawodowych kierowców przepisy pozwalają pracodawcy na weryfikowanie uprawnień. Fakt ich utraty jest więc właściwie nie do ukrycia.

Sytuacja zawodowa pracownika jest w takich okolicznościach dość skompilowana. Jego losy w całości zależą od pracodawcy. Istnieją właściwie dwa rozwiązania. Pracodawca może wykazać się wyrozumiałością i przesunąć takiego pracownika na inne stanowisko albo jeżeli pozwalają na to warunki, udzielić mu urlopu lub skorzystać z rozwiązania ostatecznego i rozwiązać umowę o pracę, także w trybie dyscyplinarnym.

Utrata prawa jazdy a praca

Na tym polu właściwie nic nie zależy od pracownika. Jeżeli pracodawca zdecyduje o rozwiązaniu umowy o pracę, będzie to decyzja zgodna z prawem. Przepisy prawa pracy powalają na takie rozwiązanie, walczyć można jedynie o sposób rozwiązania umowy. Najlepiej byłoby starać się więc uniknąć rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym.

Utrata prawa jazdy w przypadku kierowców zawodowych jest de facto utratą uprawnień potrzebnych do pracy. Sytuacja wypełnia więc przesłanki opisane w art. 52 Kodeksu pracy, pkt 3, w którym mowa o zawinionej przez pracownika utracie uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Pozwala to pracodawcy na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Trochę inaczej będzie kształtować się sytuacja pracownika, dla którego kierowanie pojazdami stanowi tylko część obowiązków służbowych. Utrata prawa jazdy nie będzie stanowiła utraty uprawnień koniecznych do wykorzystania na zajmowanym stanowisku albo będzie to utrudniało jedynie część obowiązków. Dopuszczalność zwolnienia takiego pracownika nie jest oczywista i tak naprawdę zależy w dużej mierze od konkretnych okoliczności. Jeżeli pracodawca wręczył takiemu pracownikowi zwolnienie, warto odwołać się od niego do sądu pracy. Może się okazać, że sąd nie podzieli argumentacji pracodawcy i przywróci pracownika od pracy.