Przedsiębiorcy, którzy ponieśli duże straty podczas pandemii mogą skorzystać z jeszcze jednej formy pomocy. Tym razem chodzi o zwrot podatku

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (445)
Przedsiębiorcy, którzy ponieśli duże straty podczas pandemii mogą skorzystać z jeszcze jednej formy pomocy. Tym razem chodzi o zwrot podatku

Od 1 stycznia można składać korekty rozliczeń. Dzięki nim przedsiębiorcy, którzy ze względu na pandemię koronawirusa ponieśli straty w 2020, będą mogli otrzymać zwrot podatku dla firm.

Zwrot podatku dla firm – tarcza finansowa umożliwia zwrot ze względu na pandemię koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą składać już korekty

Pandemia koronawirusa – i rządowe obostrzenia – sprawiły, że wiele firm poniosło w 2020 r. ogromne straty. Jest jednak szansa, by odzyskały przynajmniej część środków – i taką możliwość zapewnia im tarcza antykryzysowa, która dodała art. 52k do ustawy o PIT oraz art. 38f do ustawy o CIT.

Przedsiębiorcy, których przychody za rok 2020 były niższe o co najmniej 50 proc. w porównaniu z przychodami z 2019 r. mogą złożyć korektę rozliczeń. Jak informuje „Rz”, przedsiębiorcy powinni w tym celu złożyć korektę zeznania za 2019 r. Ze względu na brak przystosowania formularza do ulgi wprowadzonej na mocy tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca powinien wpisać stratę w rubryce dotyczącej strat z poprzednich lat. Oprócz tego konieczne jest też złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

Korekty mogą dokonać zarówno firmy płacące PIT jak i większe podmioty opodatkowane CIT. Co istotne, przedsiębiorcy licząc przychód nie muszą wliczać do niego pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli środków z tarczy finansowej PFR. Dzięki temu więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ulgi. Maksymalna kwota straty możliwa do odliczenia to 5 mln zł.

Jest jednak pewien problem

Niestety – mimo że zgodnie z przepisami przedsiębiorcy już mogą dokonywać korekt, to nie wiadomo, czy nie powinni jednak się wstrzymać. Jak informuje bowiem „Rz”, zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej przed złożeniem korekty za 2019 r., przedsiębiorcy powinni najpierw złożyć zeznanie za 2020 r. A to już stanowi problem dla tych, którzy płacą PIT – ich zeznania podatkowe za 2020 r. będą ważne dopiero od 15 lutego 2020 r. Z drugiej strony – taka interpretacja nie wynika wprost z przepisów, więc przedsiębiorcy mimo to mogą spróbować postarać się o zwrot podatku dla firm już teraz.

Przedsiębiorcy czekają już właściwie tylko na tarczę finansową 2.0

Zwrot podatku dla firm ze względu na straty poniesione podczas pandemii koronawirusa to jedna z ostatnich form pomocy dla firm. Przedsiębiorcy mogą oczekiwać jeszcze wsparcia na podstawie tarczy finansowej 2.0 – ta jednak ruszy dopiero 15 stycznia, wciąż też trwają przygotowania umożliwiające jej uruchomienie.