Reforma medialna jest coraz bliżej: opłata audiowizualna jako niski abonament RTV dla wszystkich.
Pomysły dotyczące abonamentu RTV miała już niemal każda ekipa rządząca. Opłatę podwyższano, zmieniano zasady, na których osoby starsze nie musiały płacić abonamentu, etc. Najnowsza reforma medialna przewiduje niski „abonament RTV”, który jako opłata audiowizualna obejmie wszystkich obywateli.
PiS miał pomysł na reformę, która miałaby zapewnić większą ściągalność abonamentu RTV, miał dotyczyć wszystkich obywateli, którzy płaciliby go wraz z rachunkami za energię elektryczną lub przy rozliczaniu PITów. Aby jednak nie było zbytnich protestów, miał on być obniżony o połowę.
Tym razem reforma medialna faktycznie przewiduje, że opłatę poniosą wszyscy i będzie ona pobierana, tak jak zapowiadano, z rachunkami za prąd lub PIT. Jedynymi osobami zwolnionymi z opłat byłyby nadal osoby, które ukończyły 75 rok życia, kombatanci i inwalidzi I grupy. Natomiast sama opłata audiowizualna wyniosłaby raptem 10 zł miesięcznie i ma dotyczyć gospodarstw domowych, a nie każdego obywatela z osobna.
Takie podejście do pobierania daniny na media państwowe sprawiłoby, że ściągalność byłaby niezwykle wysoka, przez co do kasy Państwa wpływałoby 1,5 mld zł. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to reforma medialna wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z opłatami abonamentów lub ich wysokością i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com