PSL postanowiło przypomnieć o swoim istnieniu i wychodzi z nową propozycją. Jest nią 12-miesięczny urlop rodzinny. Można byłoby go wziąć na opiekę nad dzieckiem lub osobą starszą. Co ciekawe, zgodnie z założeniami, mogliby skorzystać z niego także przedsiębiorcy.
12-miesięczny płatny urlop rodzinny. Nowa propozycja PSL dla rodzin
Obóz rządzący nie ukrywa, że Polski Ład ma pomóc przede wszystkim rodzinom. Jest więc 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko (rząd już wycofał się z zapowiedzi podwojenia tej stawki, jeśli kolejne dzieci będą rodzić się „odpowiednio szybko”). Jest i program mieszkaniowy, gdzie w ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego będzie można otrzymać nawet 145 tys. zł (w sytuacji, gdy na zakup mieszkania zdecyduje się rodzina z sześciorgiem dzieci, a która wcześniej nie posiadała własnego lokum lub było ono mniejsze niż 65 m2).
Część opozycji postanowiła zatem wyjść z własnymi propozycjami – i to również skierowanymi do rodzin. PSL Koalicja Polska proponuje 12-miesięczny, płatny urlop rodzinny. Władysław Kosiniak-Kamysz opowiedział o projekcie na antenie Polsat News.
Jakie są założenia propozycji PSL? Po pierwsze – urlop można byłoby wziąć na opiekę nad osobą starszą lub dzieckiem. Po drugie – nie trzeba byłoby wykorzystywać całego urlopu za jednym razem; można byłoby go podzielić na części. Wreszcie po trzecie – 12-miesięczny urlop rodzinny byłby urlopem płatnym. Osoba, która by z niego skorzystała, otrzymywałaby przez czas urlopu minimalne wynagrodzenie z ZUS. Jednocześnie zachowana byłaby ciągłość w opłacaniu składek (można się domyślać, że ten koszt również miałby wziąć na siebie ZUS).
Co ciekawe, PSL zakłada, że z nowego urlopu mogliby skorzystać także przedsiębiorcy. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że jednocześnie osoby, które skorzystałyby z takiego urlopu, mogłyby nadal pracować – ale tylko przez określony czas. To byłaby korzystniejsza opcja dla ZUS-u, który musiałby w takiej sytuacji dopłacić mniej.
Realna pomoc dla kobiet?
PSL nie ukrywa, że swoim projektem chce przede wszystkim wspomóc kobiety, które chcą pozostać na rynku pracy (dzięki projektowi nie traciłyby lat składkowych). 12-miesięczny płatny urlop rodzinny miałby też pomóc rodzinom, których w tym momencie nie stać na opłacenie żłobka czy niani. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na fakt, że podczas urlopu można byłoby pracować w ograniczonym wymiarze godzin – dzięki czemu zachowana zostałaby ciągłość zatrudnienia.
Czy projekt PSL ma szanse na realizację? Z jednej strony są to postulaty, które powinny spodobać się obozowi władzy, zwłaszcza, że to kolejny projekt mający wspomóc rodziny. Z drugiej jednak już na starcie projekt PSL ma dla koalicji ZP dwie wady. Pierwsza – nie powstał w obozie rządzącym. Druga – byłby kosztowny (PSL wylicza, że rocznie mógłby być to koszt ok. 8 mld zł). A wiadomo przecież, że już Polski Ład będzie dla budżetu państwa sporym obciążeniem. Tym samym na ten moment realizacja projektu wydaje się mało prawdopodobna – chociaż na razie nie należy jeszcze go skreślać.