500 plus na pierwsze dziecko: jeśli nie chcesz stracić, nie przegap tej daty

Rodzina dołącz do dyskusji (18) 30.09.2019
500 plus na pierwsze dziecko: jeśli nie chcesz stracić, nie przegap tej daty

Udostępnij

Ewa Czech

Od paru miesięcy rodzice, niezależnie od ilości posiadanych dzieci, mogą liczyć na dodatkowe środki finansowe od państwa. Chodzi tutaj oczywiście o 500 plus, które co miesiąc zasila portfele rodzin, a od niedawna także rodziców mających jedno dziecko. Składanie wniosku o świadczenie jeszcze przed tobą? Lepiej się pospiesz, bo inaczej stracisz nawet 1500 złotych.

Ci, którzy z entuzjazmem podchodzą do nowoczesnych możliwości, złożyli wnioski o świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko przez internet. W praktyce zajmowało to mniej niż parę minut, a pomagało skutecznie pominąć kolejki w gminnych czy miejskich ośrodkach pomocy społecznej. Rodzice, którzy chcą składać wniosek w formie tradycyjnej, mają naprawdę mało czasu. Dlaczego? Aby otrzymać wyrównanie za trzy poprzednie miesiące, dokument musi być złożony najpóźniej 30 września.

Czas to pieniądz

Rodzice, którzy składają wniosek w terminie, zyskują. Za okres od lipca do września wypłacane jest bowiem wyrównanie, pomimo wypłacenia świadczenia z opóźnieniem. W przypadku spóźnialskich jest haczyk, o którym najlepiej wiedzieć od razu.

Składając dokumenty w październiku, wnioskodawca traci prawo do wyrównania. W praktyce oznacza to, że pieniądze w ramach 500 plus za trzy miesiące – lipiec, sierpień i wrzesień, nie wpłyną na twoje konto. Warunkiem otrzymania wyrównania jest bowiem złożenie wniosku najpóźniej 30 września. Brak spóźnienia jest tutaj bardzo opłacalny – ignorując ten warunek, rodzic otrzymujący świadczenie traci 1500 złotych. To całkiem spora strata, niemalże tożsama z minimalną pensją netto w bieżącym roku. Suma straty niekorzystnie rośnie, jeśli rodzice wychowują więcej niż jedno dziecko w wieku poniżej osiemnastu lat – 1500 złotych to bowiem kwota wyrównania za jedno dziecko.

Obecnie, w ostatnich dniach września, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko także online. Dosłownie w parę minut zrobisz to za pośrednictwem swojego banku bądź portalu Empatia należącym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i platformy usług elektronicznych ZUS.

Na wyprawkę czasu jest więcej

Nieco więcej czasu mają rodzice, którzy zamierzają złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start, czyli dofinansowanie w kwocie 300 złotych do wyprawki szkolnej. Termin składania dokumentów mija dopiero 30 listopada, a pieniądze na koncie rodziców znajdą się w przeciągu dwóch miesięcy.