500 plus na pierwsze dziecko: jeśli nie chcesz stracić, nie przegap tej daty

Rodzina Dołącz do dyskusji (191)
500 plus na pierwsze dziecko: jeśli nie chcesz stracić, nie przegap tej daty

Od paru miesięcy rodzice, niezależnie od ilości posiadanych dzieci, mogą liczyć na dodatkowe środki finansowe od państwa. Chodzi tutaj oczywiście o 500 plus, które co miesiąc zasila portfele rodzin, a od niedawna także rodziców mających jedno dziecko. Składanie wniosku o świadczenie jeszcze przed tobą? Lepiej się pospiesz, bo inaczej stracisz nawet 1500 złotych.

Ci, którzy z entuzjazmem podchodzą do nowoczesnych możliwości, złożyli wnioski o świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko przez internet. W praktyce zajmowało to mniej niż parę minut, a pomagało skutecznie pominąć kolejki w gminnych czy miejskich ośrodkach pomocy społecznej. Rodzice, którzy chcą składać wniosek w formie tradycyjnej, mają naprawdę mało czasu. Dlaczego? Aby otrzymać wyrównanie za trzy poprzednie miesiące, dokument musi być złożony najpóźniej 30 września.

Czas to pieniądz

Rodzice, którzy składają wniosek w terminie, zyskują. Za okres od lipca do września wypłacane jest bowiem wyrównanie, pomimo wypłacenia świadczenia z opóźnieniem. W przypadku spóźnialskich jest haczyk, o którym najlepiej wiedzieć od razu.

Składając dokumenty w październiku, wnioskodawca traci prawo do wyrównania. W praktyce oznacza to, że pieniądze w ramach 500 plus za trzy miesiące – lipiec, sierpień i wrzesień, nie wpłyną na twoje konto. Warunkiem otrzymania wyrównania jest bowiem złożenie wniosku najpóźniej 30 września. Brak spóźnienia jest tutaj bardzo opłacalny – ignorując ten warunek, rodzic otrzymujący świadczenie traci 1500 złotych. To całkiem spora strata, niemalże tożsama z minimalną pensją netto w bieżącym roku. Suma straty niekorzystnie rośnie, jeśli rodzice wychowują więcej niż jedno dziecko w wieku poniżej osiemnastu lat – 1500 złotych to bowiem kwota wyrównania za jedno dziecko.

Obecnie, w ostatnich dniach września, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko także online. Dosłownie w parę minut zrobisz to za pośrednictwem swojego banku bądź portalu Empatia należącym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i platformy usług elektronicznych ZUS.

Na wyprawkę czasu jest więcej

Nieco więcej czasu mają rodzice, którzy zamierzają złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start, czyli dofinansowanie w kwocie 300 złotych do wyprawki szkolnej. Termin składania dokumentów mija dopiero 30 listopada, a pieniądze na koncie rodziców znajdą się w przeciągu dwóch miesięcy.