Partnerzy serwisu:
ecommerce Technologie Zakupy

W tych Paczkomatach przesyłki czekają dłużej, ale firma sama głośno o tym nie mówi

Aleksandra Smusz
18.02.2025
Aleksandra Smusz
Aleksandra Smusz
18.02.2025
W tych Paczkomatach przesyłki czekają dłużej, ale firma sama głośno o tym nie mówi

Każdy, kto korzysta z paczkomatów, wie, że możemy odebrać przesyłkę w ciągu 48 godzin. Okazuje się jednak, że istnieją Paczkomaty, w których paczki czekają na nas dłużej. Jednak do informacji tych trudno dotrzeć. Nie wynika to najpewniej z tego, że InPost coś przed nami ukrywa. To raczej przemyślana strategia tej firmy, polegająca na maksymalnym upraszczaniu oferty.

72 godziny na odbiór przesyłki

Aż 72 godziny, a niekiedy nawet więcej – tyle czekają na nas paczki w urządzeniach InPostu zwanych Paczkomatami InDoor. O tym pisaliśmy na Bezprawniku już w 2020 roku, gdy dopiero miały się pojawić, a później jeszcze parokrotnie. Teraz natomiast nadszedł czas na dokładniejsze wyjaśnienie funkcjonowania tych urządzeń. Wspomniana zasada, tj. 72 godziny na odbiór, dotyczy paczkomatów InDoor, które nie są dostępne przez całą dobę. Bo istnieją też Paczkomaty InDoor działające całodobowo i przesyłki czekają w nich standardowe 48 godzin.

Więcej czasu na odbiór paczek mamy zatem w urządzeniach ustawionych w galeriach handlowych, w biurowcach i we wszystkich innych obiektach czynnych długo, ale nie całą dobę. Jeśli więc zdecydujemy się na zamówienie przesyłki do takiego Paczkomatu, raczej nie musimy obawiać się tego, że będzie ona na nas czekała od 10:00 do 18:00. A tak pracują niektóre POP-y, co niekiedy w pełni pokrywa się z czasem naszej pracy.

Paczkomaty InDoor niekiedy znajdują się w takich miejscach w budynku, które są czynne od wczesnego ranka do późnego wieczora. Nawet jeśli cały obiekt otwarty jest krócej. Dla przykładu galeria handlowa „Pasaż Rzeszów” działa w tygodniu od 10:00 do 20:00, w soboty zaś od 10:00 do 18:00. Ale znajdujący się w niej Paczkomat, tuż za jednym z wejść, dostępny jest od poniedziałku do soboty od 6:00 aż do 23:30 oraz w niedziele handlowe.

Nie każdy Paczkomat działa 24/7

Tego rodzaju urządzenia stanowią zdecydowaną mniejszość na tle całości Paczkomatów. Lecz bez trudu można je od czasu do czasu spotkać w większych miastach. InPost nie upublicznia ich listy i trudno się temu dziwić. Firma stawia bowiem na prostotę oferowanych rozwiązań. Wyróżnianie określonego typu urządzeń wymagałoby dodatkowych wyjaśnień związanych z tym, jak z nich korzystać. O tym, że Paczkomat z ograniczoną dostępnością umożliwia odbiór przesyłki do 72 godzin, można przeczytać w „Regulaminie świadczenia usługi „Paczkomat 24/7”.

Paczkomaty zwykle kojarzą się nam z usługą pocztową, z której możemy cieszyć się całą dobę. Dzięki niej ranny ptaszek nada przesyłkę choćby o 5:00 rano. I na odwrót, osoba wracająca z pracy z nocnej zmiany również zyskuje pełną swobodę załatwienia swoich spraw po drodze o nietypowej porze. Niezależnie jednak od tego Paczkomaty InDoor omawianego typu działają na tyle długo, że czas ich dostępności wydaje się dogodny dla większości klientów.

Czasem nawet więcej niż 72 godziny

Tego rodzaju Paczkomaty mają jeszcze jedną, szerzej nieznaną cechę. Gdy przesyłka jest do nich dostarczana w bliskim sąsiedztwie dni wolnych od pracy, czas na jej odbiór bywa jeszcze dłuższy. Ten okres ustalany jest dla danej lokalizacji indywidualnie. Zależy od daty i godzin otwarcia budynków.

Dla przykładu wybierzmy Paczkomat InDoor w „Pasażu Rzeszów” na Słowackiego 16. Przesyłki dostarczane do niego 21 grudnia, a więc w czasie obejmującym możliwość odbioru w Wigilię, czekały na wyciągnięcie ze skrytki aż do 27 grudnia. Z kolei paczka, która pojawiała się w urządzeniu 30 grudnia, znajdowała się w nim aż do 3 stycznia. Przesyłka zaś trafiająca do takiego automatu w dowolną sobotę czeka na odbiór aż do środy.

Stwórzmy własną listę Paczkomatów, w których przesyłki czekają dłużej

Wiedza o Paczkomatach, w których przesyłki czekają na nas dłużej, z pewnością może być bardzo przydatna. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy sporo pracy (a któż jest w innej sytuacji?) i chcemy na wszelki wypadek zyskać dodatkowy czas na odbiór przesyłki.

Ponieważ jednak firma InPost nie udostępnia danych dotyczących tego rodzaju urządzeń, musimy szukać ich sami. Stąd mam propozycję dla czytelników Bezprawnika, abyśmy w komentarzach do tego artykułu wspólnie stworzyli ich listę. Jedną z takich lokalizacji w moim mieście już wskazałam.