Poczta Polska zachęca do rejestrowania odbiorników poprzez stronę internetową. I przypomina, co grozi za niepłacenie abonamentu RTV

Codzienne Dołącz do dyskusji (397)
Poczta Polska zachęca do rejestrowania odbiorników poprzez stronę internetową. I przypomina, co grozi za niepłacenie abonamentu RTV

Poczta Polska – jak sama twierdzi – stawia na cyfrowe usługi. W związku z tym przypomina klientom, że na stronie Poczty mogą… zarejestrować odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Jednocześnie Poczta broni się, że wykonuje usługę kontroli i zbierania abonamentu RTV na rzecz KRRiT. 

Abonament RTV w 2020. Poczta Polska chwali się, że Polacy rejestrują odbiorniki na stronie internetowej

Abonament RTV  w 2020 r. jest jedną z opłat, której sens trudno zrozumieć – zwłaszcza w momencie, gdy TVP otrzymuje z budżetu państwa ogromne rekompensaty za to, że Polacy abonamentu nie płacą. Bo skoro nie płacą, a telewizja państwowa i tak otrzymuje pieniądze, to po co w ogóle cała ta konstrukcja prawna? Mimo to – i mimo zapowiedzi polityków obozu rządzącego – na razie jednak na likwidację abonamentu się nie zanosi.

Tymczasem Poczta Polska chwali się, że Polacy coraz chętniej rejestrują odbiorniki na stronie internetowej Poczty. Szczegółów wprawdzie brak, jednak PP zapewnia, że w 2020 r. z tego rozwiązania skorzystało więcej osób niż w całym 2019 r. Ile jednak? Nie wiadomo.

Poczta zdecydowała się też na wydanie krótkiej listy najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych z abonamentem RTV – jak twierdzi, w związku z tym, że w mediach rzekomo miało ostatnio pojawiać się wiele informacji „które nie mają poparcia w faktach”.

Jak przypomina zatem Poczta, abonament RTV w 2020 r. musi płacić każdy, kto ma odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny – niezależnie czy jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą. Obowiązek ten dotyczy też instytucji. Wysokość opłaty ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – i to także ona może umorzyć zaległości za abonament lub rozłożyć ich spłatę na raty. Jeśli chodzi o samą płatność abonamentu, to każdy abonent ma przydzielony indywidualny numer rachunku bankowego, na który uiszcza opłatę. Można tego dokonać za pomocą przelewu w banku, za pośrednictwem strony internetowej Poczty lub w jej placówce. PP przypomina też, że ten, kto chce sprawdzić stan swojego konta (stan wpłat) może to zrobić poprzez skierowanie zapytania – albo drogą elektroniczną, albo w formie korespondencyjnej lub telefonicznie.

Jak podkreśla PP, abonenci, którzy regularnie uiszczają opłaty abonamentowe, mogą liczyć na „specjalny bonus”. Jaki? Dostęp do platformy TVP VOD…

Abonament RTV w 2020: kogo obejmuje zwolnienie z opłat?

Abonament RTV nie jest jednak opłatą, którą muszą płacić wszyscy – niektórzy otrzymują zwolnienie z opłat. Kto nie musi płacić abonamentu? Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia. Nie muszą one dopełniać żadnych dodatkowych formalności – zwolnienie przysługuje im „z urzędu”. Należy jednak pamiętać, że opłata przestaje być naliczana dopiero po przekroczeniu tego wieku.

Oprócz tego, jeśli chodzi o abonament RTV, na zwolnienie mogą liczyć również m.in. osoby całkowicie niezdolne do pracy/zaliczone do I grupy inwalidów czy osoby niesłyszące lub niewidome (po spełnieniu pewnych kryteriów).

Co, jeśli ktoś nie płaci abonamentu?

Jeśli jednak ktoś abonamentu nie płaci, teoretycznie powinien kolejno:

  • otrzymać pismo informujące o charakterze zawiadomienia
  • następnie – upomnienie
  • a dopiero później sprawa powinna trafić do US, od którego abonent może otrzymać nakaz zapłaty za abonament RTV.

Z relacji osób, które otrzymały nakaz z US wynika jednak, że Poczta nie podejmowała wcześniej żadnych działań informujących czy nawołujących do zapłaty zaległości.

Abonentowi, który ma zaległości w opłacaniu abonamentu, grozi kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej.

Warto jednocześnie pamiętać, że jeśli ktoś nie posiada odbiorników, należy je wyrejestrować. Z kolei o umorzenie zaległości lub rozłożenie ich na raty należy wnioskować do KRRiT.