Małgorzata Socha nie musiała ostrzegać, że reklamowany przez nią Actimel ma dużo cukru

Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji
Małgorzata Socha nie musiała ostrzegać, że reklamowany przez nią Actimel ma dużo cukru

Komisja Etyki Reklamy (KER) wydała decyzję w sprawie skargi złożonej przeciwko firmie Danone sp. z o.o., dotyczącej reklamy produktu Actimel, emitowanej na platformie Instagram. Skarga o sygnaturze akt KER/030/23 została oddalona.

Skargę do KER wniosła osoba fizyczna, który zarzuciła Danone wprowadzanie w błąd konsumenta w zakresie zawartości cukru w produkcie Actimel. Zarzuty opierały się na informacjach, które pojawiły się w serwisie Jastrzabpost. Wskazywano tam na współpracę popularnej aktorki, Małgorzaty Sochy, z firmą Danone oraz na brak wskazania w reklamie ilości cukru w produkcie.

W odpowiedzi na skargę, Danone podkreśliło, że celem reklamy było przede wszystkim ukazanie korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania Actimelu. Wśród nich wymieniano wsparcie dla układu odpornościowego dzięki witaminom B6 i D oraz kulturom bakterii L. Casei. Dodatkowo, firma zwróciła uwagę, że informacja o zawartości cukru jest dostępna zarówno na opakowaniu produktu, jak i na oficjalnej stronie internetowej.

Przeprowadzona przez KER analiza dowodów i argumentów obu stron doprowadziła do wniosku, że reklama nie wprowadzała w błąd. Reklamy, jako forma komunikacji komercyjnej, nie muszą zawierać wszystkich informacji o produkcie. Ważne jest jednak, aby były one zgodne z rzeczywistością. W świetle zebranych dowodów, Komisja uznała, że Danone w sposób jednoznaczny przedstawiało korzyści zdrowotne produktu, a także dostarczało pełne informacje o jego składzie.

Ostatecznie, KER nie znalazł podstaw do krytyki współpracy pomiędzy Małgorzatą Sochą a firmą Danone. Współpraca celebrytów z markami jest powszechną praktyką i w tym przypadku została przeprowadzona w sposób transparentny i uczciwy wobec konsumenta.

Decyzja Komisji jest wyrazem dbałości o transparentność i rzetelność w branży reklamowej. Podkreśla również znaczenie dostarczania konsumentom pełnych i rzetelnych informacji o produktach.