Wielu przedsiębiorców potrzebuje lokalu, w którym mogłoby urządzić przestrzeń, potrzebną do wygodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Duża część właścicieli firm myśli o wynajmie, jednak lepszą opcją jest adaptacja garażu pod działalność gospodarczą. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zaaranżować w garażu nie tylko biuro, ale także urządzić w nim lokal handlowo-usługowy. Procedura adaptacji garażu na potrzeby działalności gospodarczej wymaga jednak spełnienia kilku ważnych warunków.
Adaptacja garażu pod działalność to czasem lepsze wyjście od wynajmu lokalu
Pomimo tego, że według polskiego prawa wszelkie obiekty powinny być użytkowanie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, garaż może być obiektem budowlanym, który może zostać objęty zmianą sposobu użytkowania. Traktuje o tym art. 71 prawa budowlanego:
Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym, lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
Jednak zmiana sposobu użytkowania garażu wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Jeżeli tego nie zrobimy, grożą nam poważne konsekwencje, włącznie z koniecznością zapłacenia opłaty legalizacyjnej, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niedopełnienie obowiązków przy adaptacji garażu na cele firmowe może także skutkować nakazem przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu.
Garaż po procesie adaptacji na cele firmowe powinien zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Ale to nie wszystko
Wpisanie adaptowanego garażu do ewidencji środków trwałych jest konieczne dlatego, że tego typu prace są traktowane jako ulepszenie. Jednak mamy tutaj do czynienia z rozgraniczeniem, które dotyczy kwoty, przeznaczonej na adaptację:
- Jeżeli wydatki na adaptację nie przekroczą 10 tys. zł, będą traktowane jako ulepszenie środka trwałego. Mogą być zatem odliczone w ramach odpisów amortyzacyjnych.
- W przypadku gdy koszty adaptacji garażu przekroczą 10 tys. zł, wówczas nie będą one traktowane jako ulepszenie środka trwałego i obciążą bieżący rok podatkowy.
Prace związane z adaptowaniem garażu na cele firmowe powinny także wiązać się ze zmianami przepisów pożarowych i bezpieczeństwa. Muszą także uwzględniać wpływ na konstrukcję garażu.
Aby zacząć procedurę adaptacji, konieczne jest przygotowanie szeregu dokumentów. Należą do nich:
- opis i rysunek (mapa),
- ekspertyza techniczna,
- zaświadczenie wójta/burmistrza/prezydenta miasta,
- krótki opis techniczny
- w razie potrzeby także pełnomocnictwo (w przypadku korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika).
Następnie konieczne jest oczekiwanie na decyzję urzędu. Jeżeli nie wyrazi on w ciągu 30 dni sprzeciwu, dotyczącego adaptacji garażu, możemy przystąpić do prac związanych z aranżacją naszego prywatnego lokalu firmowego.