Nie chciał sprzedać garażu… więc deweloper postawił blok na nim

Gorące tematy Nieruchomości dołącz do dyskusji (2) 28.07.2015
Nie chciał sprzedać garażu… więc deweloper postawił blok na nim

Maciej Lewczuk

Deweloper obudował garaż blokiem, gdyż właściciel nie chciał odsprzedać swojej własności firmie.

Niezwykłe są pomysły deweloperów, którzy mając pozwolenie na budowę budynku, muszą zająć się przygotowaniem terenu, a tym także wykupić działki lub inne obiekty, które trzeba wyburzyć przed realizacją inwestycji, od ich właścicieli. W tym przypadku sprytny deweloper obudował garaż blokiem, gdyż właściciel nie chciał im go odsprzedać.

Pewien deweloper z Warszawy dostał pozwolenie na postawienie bloku mieszkalnego na miejscu, gdzie dawniej stały garaże. Większość ich właścicieli już z nich nie korzystała, a firma zaproponowała im w zamian dobre warunki odkupienia zabudowań. Zgodzili się niemal wszyscy, poza jednym człowiekiem, który za nic nie zgodził się oddać swojego budynku nawet za dość przyzwoitą cenę lub inny garaż znajdujący się nieopodal.

Firma głowiła się nad tym problemem dość długo i w końcu pewnie ktoś wpadł na szalony pomysł, który postanowiono zrealizować. Aby nie wdawać się w spory z właścicielem garażu, postanowiono zachować go w całości, a wokół niego i nad nim wybudowano blok, pozostawiając odpowiednią przestrzeń pozwalającą na dojazd czy dojście do garażu. Na łamach Gazeta.pl możecie nawet obejrzeć film z wycieczki po niecodziennym budynku.

Jest to sytuacja przypominająca kadry z filmu „Kapuśniaczek” z Louisem de Funesem, czy kreskówkę „Odlot”, gdzie domy starszych ludzi otoczone zostały wesołym miasteczkiem lub nowoczesnym blokowiskiem. Jedni zapewne będą komentowali sytuację zacietrzewieniem i polską butą, która blokuje inwestycje i nowoczesne rozwiązania, inni tym, że każdy ma prawo do swojej własności i nie powinno być możliwości ruszenia jej przez żadne prawo.

Wszystko zależy od punktu widzenia, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdzie chcemy coś wybudować i zarobić na tym miliony lub ułatwić ludziom życie, a coś niewielkiego blokuje tę inwestycję, a z drugiej strony popatrzeć z perspektywy osoby, której własność z dziada pradziada przekazywana była jak swego rodzaju relikwia przypominająca o przodkach (nie odnoszę tego do garażu). Parafrazując słowa znane z filmu „Miś”: „A gdyby to był domek Waszej babci, to co byście zrobili?”.

Masz problemy związane z blokowaniem inwestycji lub koniecznością oddania własnych nieruchomości za kwotę, która nie jest adekwatna do realnej jej wartości i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com