Powstała specjalna aplikacja dla ofiar przemocy domowej. Jeżeli znasz kogoś, kogo dotyka problem, to najszybciej mu o niej opowiedz

Dobre wiadomości Technologie Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (40) 25.12.2019
Powstała specjalna aplikacja dla ofiar przemocy domowej. Jeżeli znasz kogoś, kogo dotyka problem, to najszybciej mu o niej opowiedz

Paweł Mering

Warszawska policja zaprezentowała aplikację mobilną, która ma na celu ochronę osób dotkniętych przemocą domową/w rodzinie. Nie jest to jednak autorskie rozwiązanie, a efekt pewnej, międzynarodowej współpracy.

Aplikacja dla ofiar przemocy domowej

Mowa o aplikacji „Twój Parasol”, dostępnej zarówno na system Android, jak i iOS. Aplikacja jest na pierwszy (i drugi) rzut oka programem do sprawdzania pogody. Jaki to ma związek z przemocą domową? Dosyć istotny, bowiem mechanizm przemocy w rodzinie (na potrzeby artykułu używam zamiennie z przemocą domową) może zostać przedstawiony jako swoisty cykl pogodowy.

Cały przemocowy proces można wyodrębnić w trzy, niestety zapętlone fazy. Po pierwsze, jest to faza narastania napięcia (szybkie nagromadzenie się czarnych chmur), faza ostrej przemocy (nawałnica), po czym pojawia się faza miodowego miesiąca (wychodzi słońce, jednak nie na długo).

Zapewne z tejże analogii skorzystali twórcy aplikacji, która – rzecz jasna – nie służy tylko do sprawdzania pogody, chociaż taką funkcję również może spełniać. Po dwukrotnym dotknięciu ekranu w miejscu, w którym wyświetla się nazwa miejscowości i pogoda, pojawia się ukryta część aplikacji.

Dowody

Po dwukrotnym kliknięciu obrazka pogody wyświetla się specjalna warstwa aplikacji, wprost dotykająca przemocy domowej. Aplikacja, jak dodają sami policjanci, przyda się zarówno ofiarom przemocy w rodzinie, jak i osobom zainteresowanym tematem.

Można przeprowadzić ankietę, oceniającą ryzyko wystąpienia przemocy (jakakolwiek odpowiedź „tak” da wynik pozytywny), czy poczytać o procedurze niebieskiej karty. Można też poczytać o przestępstwach, które popełnia sprawca przemocy domowej, a także co nieco o mechanizmach uzależnienia od sprawcy, czy też o psychologicznych dyrektywach samej rozmowy z osobą dotkniętą przemocą.

aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie screen

Aplikacja może posłużyć także do informowania służb, wraz z podaniem dokładnego adresu, ale – co chyba najistotniejsze – ma możliwość gromadzenia dowodów. „Twój Parasol” może zarówno nagrywać dźwięk, jak i rejestrować obraz – zarówno w postaci zdjęć, jak i filmów.

Dobry pomysł?

Aplikacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Miałem pewne mieszane odczucia, czy o niej w ogóle pisać – wszak dostęp do internetu mają zarówno ofiary, jak i sprawcy przemocy w rodzinie. Jest to jednak zbyt poważna sprawa, by ukrywać tak ciekawe rozwiązanie przed osobami dotkniętymi przemocą.

Jako że w opracowywaniu aplikacji „Twój Parasol” udział brała m.in. polska Policja, to zapewne nie będzie to rozwiązanie porzucone, a faktycznie promowane wśród osób dotkniętych przemocą w rodzinie, czy to dosłownie, czy w jakiś sposób zawodowo.

Zjawisko przemocy domowej dotyka więcej osób, niż wskazują na to statystyki. Przyjmować może najróżniejsze formy, a kult nierozerwalności małżeństwa w żaden sposób nie pomaga. Ofiary bardzo często nie mają gdzie szukać pomocy, a jak już ją znajdą, to sprawca i tak za jakiś czas pojawia się z powrotem.