Berlin najpierw rozdawał bezdomnym mieszkania. Teraz – otwiera dla nich linię autobusową. Darmową

Na wesoło Zagranica Dołącz do dyskusji (39)
Berlin najpierw rozdawał bezdomnym mieszkania. Teraz – otwiera dla nich linię autobusową. Darmową

Berlin słynie z nietypowych pomysłów na walkę z bezdomnością. Od jakiegoś czasu daje za darmo takim osobom mieszkania. Teraz startuje autobus dla bezdomnych. Wszystko po to, by bezdomni z różnych części miasta mogli się ze sobą spotykać i „budować zaufanie”.

Autobus dla bezdomnych w Berlinie to pomysł, który dojrzewał już od jakiegoś czasu. Już w 2017 roku władze Berlina zarezerwowały na cel projektu 250 tys. euro. Jednak, jak się okazało, zrealizować pomysł wcale nie było tak łatwo. Wreszcie się jednak udało, a regularna linia rusza z początkiem maja.

Autobus dla bezdomnych. Skąd ten pomysł?

Działacze NGO-sa Karuna Sozialgenossenschaft jakiś czas temu stwierdzili, że bezdomni w Berlinie mają utrudnione poruszanie się po mieście. I to nawet nie z tego powodu, że nie mają pieniędzy. Po prostu, by kupić sobie berlińską kartę miejską, potrzebne jest zameldowanie w mieście. A bezdomni, siłą rzeczy, meldunku nie mają.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, dzięki linii autobusowej, bezdomni będą mogli „być bardziej mobilni”. Będą mogli też od czasu do czasu porozmawiać z innymi bezdomnymi, wypić razem kawę oraz „zbudować zaufanie”.

Autobus dla bezdomnych przejedzie pół Berlina

Na jakiej trasie będzie kursował autobus? Trasa rozpocznie się we wschodniej dzielnicy Lichtenberg, przejedzie przez dzielnicę Kreuzberg, a skończy na Weddingu. Po drodze minie kilka znanych atrakcji miasta, na przykład Treptower Park.

Autobus ma regularnie kursować od poniedziałku do czwartku, w piątki trasa ma być nieco zmieniona.

Autobus dla bezdomnych nie będzie jednak przypominał klasycznego pojazdu komunikacji miejskiej. To raczej mniejszy transporter, którego malowanie ma przypominać żółtą łódź podwodną. To oczywiście nawiązanie do kultowego albumu zespołu „The Beatles”.

Póki co bezdomnych będą wozić dwa takie transportery, ale kto wie – może niebawem pojawią się kolejne.

Pewnie w każdym innym mieście taki pomysł spotkałby się z wieloma emocjonalnymi reakcjami. Ale Berlin przyzwyczaił wszystkich do tego, że z problemem bezdomności walczy w dość nietypowy sposób. Miasto na przykład daje bezdomnym mieszkania. Z tego programu skorzystało dotychczas ok. 16 osób, ale docelowo Berlin chce dać cztery kąty 80 bezdomnym.

Fot. Lutz Müller-Bohlen/Karuna. Materiały prasowe