Berlin najpierw rozdawał bezdomnym mieszkania. Teraz – otwiera dla nich linię autobusową. Darmową

Na wesoło Zagranica dołącz do dyskusji (39) 02.05.2019
Berlin najpierw rozdawał bezdomnym mieszkania. Teraz – otwiera dla nich linię autobusową. Darmową

Jerzy Wilczek

Berlin słynie z nietypowych pomysłów na walkę z bezdomnością. Od jakiegoś czasu daje za darmo takim osobom mieszkania. Teraz startuje autobus dla bezdomnych. Wszystko po to, by bezdomni z różnych części miasta mogli się ze sobą spotykać i „budować zaufanie”.

Autobus dla bezdomnych w Berlinie to pomysł, który dojrzewał już od jakiegoś czasu. Już w 2017 roku władze Berlina zarezerwowały na cel projektu 250 tys. euro. Jednak, jak się okazało, zrealizować pomysł wcale nie było tak łatwo. Wreszcie się jednak udało, a regularna linia rusza z początkiem maja.

Autobus dla bezdomnych. Skąd ten pomysł?

Działacze NGO-sa Karuna Sozialgenossenschaft jakiś czas temu stwierdzili, że bezdomni w Berlinie mają utrudnione poruszanie się po mieście. I to nawet nie z tego powodu, że nie mają pieniędzy. Po prostu, by kupić sobie berlińską kartę miejską, potrzebne jest zameldowanie w mieście. A bezdomni, siłą rzeczy, meldunku nie mają.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, dzięki linii autobusowej, bezdomni będą mogli „być bardziej mobilni”. Będą mogli też od czasu do czasu porozmawiać z innymi bezdomnymi, wypić razem kawę oraz „zbudować zaufanie”.

Autobus dla bezdomnych przejedzie pół Berlina

Na jakiej trasie będzie kursował autobus? Trasa rozpocznie się we wschodniej dzielnicy Lichtenberg, przejedzie przez dzielnicę Kreuzberg, a skończy na Weddingu. Po drodze minie kilka znanych atrakcji miasta, na przykład Treptower Park.

Autobus ma regularnie kursować od poniedziałku do czwartku, w piątki trasa ma być nieco zmieniona.

Autobus dla bezdomnych nie będzie jednak przypominał klasycznego pojazdu komunikacji miejskiej. To raczej mniejszy transporter, którego malowanie ma przypominać żółtą łódź podwodną. To oczywiście nawiązanie do kultowego albumu zespołu „The Beatles”.

Póki co bezdomnych będą wozić dwa takie transportery, ale kto wie – może niebawem pojawią się kolejne.

Pewnie w każdym innym mieście taki pomysł spotkałby się z wieloma emocjonalnymi reakcjami. Ale Berlin przyzwyczaił wszystkich do tego, że z problemem bezdomności walczy w dość nietypowy sposób. Miasto na przykład daje bezdomnym mieszkania. Z tego programu skorzystało dotychczas ok. 16 osób, ale docelowo Berlin chce dać cztery kąty 80 bezdomnym.

Fot. Lutz Müller-Bohlen/Karuna. Materiały prasowe

39 odpowiedzi na “Berlin najpierw rozdawał bezdomnym mieszkania. Teraz – otwiera dla nich linię autobusową. Darmową”

 1. Zastanawia mnie, czy to będzie w jakikolwiek sposób zabezpieczone przed nadużyciami. W końcu jakbym sobie chciał za darmo pojechać mówiąc kierowcy, że jestem bezdomny, to na dobrą sprawę nie idzie tego zweryfikować. No chyba, że będą tam mieli jakiś rejestr oficjalnie bezdomnych. :D

  • No wiesz żaden normalny niemiec i człowiek nie wsiądzie do bezdomnej dryndy i tak samo nie pójdzie do misji po ciuchy i coś szamać, ale polaczek to już zupełnie inna para kaloszy.

 2. Pomysł beznadziejny, wspieranie patologicznych zachowań, bezdomni wiedzą że nie muszą pracować a i tak dostaną mieszkamie, darmowe przejazdy itp, a wszystko z podatków ludzi którzy pracują, więc po co pracować?

  „Jak tłumaczą pomysłodawcy, dzięki linii autobusowej, bezdomni będą mogli „być bardziej mobilni”. Będą mogli też od czasu do czasu porozmawiać z innymi bezdomnymi, wypić razem kawę oraz „zbudować zaufanie”.”
  Napewno wypić kawę z innym bezdomnym, haha, nie do wiary.. jeśli coś będą chcieli wypić to będzie to alkohol, a zaufanie będzie się opierać na wspólnych libacjach, nie bez przyczyną tacy ludzie są bezdomni, bezrobotni itp.oni nie chcą pracować bo tak jest łatwiej, a praca w Niemczech jest.
  Niemcy nie nauczyli się jeszcze że takich zachowań nie powinno się wspierać w ten sposób, powinni im zorganizować pracę za którą otrzymywaliby utrzymanie, mieszkanie, ale ZA PRACĘ.
  Widać co dzieje się u zachodnich sąsiadów: ubogacenie kulturowe, wspieranie patologii, opieszałość policji i służb, zamiatanie wielu spraw ( napadów, gwałtów, kradzieży) pod dywan. Wszystko w ramach poprawności politycznej, religijnej, gdzie to zmierza ?
  Niebawem będziemy (nie mile widzianymi) gośćmi we własnym domu..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *