Wszystko wskazuje na to, że banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom – a nowe przepisy mają szansę wejść w życie już od września. Rząd postanowił pochylić się nad kwestią ubezpieczeń pomostowych pobieranych przez banki w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom
Całkiem niedawno Sejm znowelizował ustawę o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Teraz przepisy muszą zostać przyjęte przez Senat, a dopiero później trafią do prezydenta. Nowe prawo wejdzie w życie w ciągu 30 dni od publikowania. Teoretycznie zatem, jeśli prace nad ustawą przebiegną sprawnie, przepisy mogą zacząć obowiązywać już od września. To z kolei oznacza, że już wkrótce banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom.
Chodzi oczywiście o tzw. ubezpieczenie pomostowe. Jest ono obowiązkowe; kredytobiorca uiszcza co miesiąc określoną kwotę, aż do czasu, gdy w księdze wieczystej kredytowanej i kupionej nieruchomości pojawi się wpis hipoteki. Ubezpieczenie pomostowe jest zatem formą zabezpieczenia dla banków. Dla kredytobiorców – kolejną opłatą, której wysokość zależy od tego, jak szybko działa sąd w danym mieście. A należy przecież pamiętać, że jeszcze do niedawna na uzyskanie wpisu do księgi wieczystej w niektórych dzielnicach Warszawy trzeba było czekać nawet… kilkanaście miesięcy. Tym samym kredytobiorca musiał uiścić nawet dodatkowych kilka tysięcy złotych na rzecz banku.
Teraz jednak, jeśli przepisy wejdą w życie, banki będą musiały zwracać pobrane z tego tytułu pieniądze. Tym samym kredytobiorca wprawdzie dalej będzie musiał płacić ubezpieczenie, ale otrzyma jego zwrot.
Jest niewielka szansa na to, że zwrot otrzymają także obecni kredytobiorcy
Teoretycznie ustawa została już przyjęta przez Sejm, dlatego też kredytobiorcy (i banki) nie powinni spodziewać się większych zmian. Z drugiej strony, jeszcze podczas dyskusji w Sejmie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł dał do zrozumienia, że jeśli tylko parlament wniesie poprawki i zechce rozszerzyć zwrot opłat za brak wpisu do księgi wieczystej również na obecne umowy kredytowe, to resort sprawiedliwości poprze takie zmiany. Obecnie na zwrot będą mogli liczyć wyłącznie kredytobiorcy, którzy zawrą umowę kredytową po wejściu w życiu ustawy. Pewną nadzieją dla obecnych kredytobiorców może być również – oprócz parlamentarzystów – TSUE.
Jeśli chodzi o to, jak będzie przebiegać sam zwrot ubezpieczenia pomostowego, to możliwe będą dwie opcje – zwrot na konto kredytobiorcy lub zaliczenie kwoty ubezpieczenia na poczet spłaty kapitału. Prawdopodobnie, jeśli kredytobiorca nie zdecyduje inaczej, domyślną opcją będzie zwrot kwoty na konto.
Niewykluczone zresztą, że po wejściu w życie nowych przepisów banki w ogóle porzucą pobieranie opłaty – co dla kredytobiorców byłoby bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem.