30 marca swoją działalność w Polsce zakończy jeden z najpopularniejszych serwisów świadczących usługi hazardowe. Powodem wycofania się z polskiego rynku Bet365 oraz 19 innych firm o podobnym profilu działalności jest nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2009 roku, którą wprowadził obecny Sejm, a która wchodzi w życie 1 kwietnia.
Bet365 był regularnie odwiedzany przez od 3 do 5 mln użytkowników miesięcznie, znajdował się, wraz z Bet-at-home i Betclick, w czołówce najpopularniejszych dostawców usług hazardowych w kraju. Teraz na stronie głównej serwisu znajduje się komunikat:
Ze względu na nadchodzące zmiany prawne, niestety nie będziemy już świadczyć naszych usług w Polsce. W wyniku tego od 30. marca nasze usługi i strona internetowa nie będą dostępne w Polsce.
Klienci serwisu do 30 marca mają czas na to, aby wycofać zgromadzone na koncie środki. Po upływie tego terminu możliwość taka będzie dostępna tylko poprzez indywidualny kontakt z serwisem.
Bet365 ucieka z Polski
Nowelizacja, która wchodzi w życie wraz z początkiem kwietnia, zakłada między innymi stworzenie publicznego rejestru prowadzonego przez ministra finansów, który będzie obejmował wszystkie domeny oferujące gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Rejestr ten figuruje w Internecie pod nazwą rejestrdomenzakazanych.pl. Obecnie znajduje się na nim 59 domen działających niezgodnie z polskim prawem. Bet365 do niedawna znajdowała się na liście, teraz jednak została z niej wykreślona z komentarzem: Spółka dostosowała się do przepisów polskiego prawa.
Kolejną wprowadzoną przez Sejm zmianą jest zobowiązanie dostawców usług internetowych do blokowania internetowych serwisów firm hazardowych, które od 1 lipca nie spełniają wymogów polskiej ustawy. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, na przedsiębiorców telekomunikacyjnych zostanie nałożona kara w kwocie do 500 tys. zł.
W związku z tymi zmianami z polskiego rynku wycofały się, poza bet365, firmy takie jak: Betano, williamhill, energybet, betfair czy 188bet, łącznie 20 podmiotów znajdujących się w rejestrze ministra finansów. Z drugiej strony, do firm, które mogą prowadzić działalność hazardową w Polsce, zaliczają się: Fortuna, Milenium, Totolotek, Star-Typ Sport, E-Toto, Casino Games i LV Bet i to im docelowo ma przypaść rynek wart nawet 5 mld zł rocznie, który dotychczas w 90% należał do serwisów działających niezgodnie z polskim prawem.