W Polsce prawdopodobnie nie będzie dodatkowych przywilejów dla zaszczepionych osób. Rząd miał wystraszyć się oskarżeń o segregację obywateli

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (357)
W Polsce prawdopodobnie nie będzie dodatkowych przywilejów dla zaszczepionych osób. Rząd miał wystraszyć się oskarżeń o segregację obywateli

Już od jakiegoś czasu trwa w Polsce dyskusja na temat przywilejów dla osób zaszczepionych – które w innych krajach albo już funkcjonują, albo wkrótce zaczną funkcjonować. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że zaszczepieni w naszym kraju nie mogą liczyć na jakieś dodatkowe uprawnienia poza tymi, o których była mowa już wcześniej. Wszystko przez to, że rząd… miał wystraszyć się antyszczepionkowców. 

Bez dodatkowych przywilejów dla osób zaszczepionych w Polsce

Rząd jeszcze jakiś czas temu dopuszczał możliwość wprowadzenia specjalnych przywilejów dla osób zaszczepionych. W grę wchodziło m.in. nieliczenie osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki (lub jednozdawkową J&J) do limitu osób na przyjęciach czy spotkaniach. Zresztą już w zaleceniach na Wielkanoc rząd informował, by do rekomendowanego limitu nie liczyć osób zaszczepionych.

Oprócz tego zaszczepione osoby mogą już w tym momencie liczyć na zwolnienie z kwarantanny wjazdowej do Polski – niezależnie od tego, czy wjeżdżają do kraju ze strefy Schengen, czy też nie. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie będą to jedyne przywileje, na jakie mogą liczyć osoby, które przyjęły szczepionkę. Jak informują dziennikarze RMF FM, rząd miał już zdecydować o strategii „bez dodatkowych przywilejów dla osób zaszczepionych” ze względu na… antyszczepionkowców. Rząd miał obawiać się oskarżeń o nierówne traktowanie, a nawet – o segregowanie ludzi. Zarzuty te mogłyby przybrać na sile zwłaszcza w momencie, gdyby osoby zaszczepione miały inny, szerszy dostęp do hoteli, restauracji czy kin i teatrów. Warto zresztą przypomnieć, że część oskarżeń o nierówne traktowanie pojawiło się już po tym, jak Parlament Europejski zgodził się, by wprowadzić paszporty szczepionkowe. Unijny certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 miałby ułatwić poruszanie się między krajami Wspólnoty.

W innych krajach przywileje albo już są, albo wkrótce zostaną wprowadzone

Najwyraźniej rządy wielu innych państw są jednak pozbawione podobnych wątpliwości co polski rząd. Daleko idące przywileje będą funkcjonować m.in. u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech. Niemiecki rząd we wtorek przyjął projekt stosownego rozporządzenia. Jeśli uzyska on akceptację parlamentu, to prawdopodobnie już od weekendu w pełni zaszczepieni obywatele Niemiec będą mogli cieszyć się dodatkowymi przywilejami. Chodzi m.in. o swobodne przemieszczanie się i kontakty społeczne. Z kolei na Węgrzech osoby zaszczepione mogą już teraz nocować w hotelach, odwiedzać restauracje, kina czy iść na siłownie.

Najwidoczniej jednak polski rząd postanowił, że luzowanie obostrzeń będzie niemal w jednakowym stopniu dotyczyć wszystkich obywateli Polski – bez dodatkowych przywilejów dla osób zaszczepionych.