W końcu białe plomby na NFZ! Z gabinetu wyjdziemy z estetycznymi wypełnieniami, ale szybko do niego wrócimy

Zdrowie Dołącz do dyskusji
W końcu białe plomby na NFZ! Z gabinetu wyjdziemy z estetycznymi wypełnieniami, ale szybko do niego wrócimy

Białe plomby na NFZ wkraczają do gabinetów stomatologicznych na dobre. Od października NFZ przestaje refundować srebrne plomby z amalgamatu i zastępuje je białymi. Radość jest jednak przedwczesna, jak zwykle w ramach państwowej opieki medycznej otrzymujemy materiał najgorszej jakości i przestarzałe technologie. Wspaniałomyślność NFZ również nie jest przypadkowa, do zmiany zasad refundacji zobowiązał go Parlament Europejski już w 2017 roku.

Kolor ma znaczenie — białe plomby na NFZ

Od 9 października 2022 roku wszystkie refundowane przez NFZ nowozakładane plomby będą musiały być kompozytowe. Białe plomby zastąpią dobrze znane wypełnienia amalgamatowe, krytykowane przede wszystkim za dodatek trującej rtęci. O potrzebie zmiany refundowanego materiału wypełnień ubytków środowisko postulowało już od wielu lat. Warto zaznaczyć, że w tej kwestii nasz kraj wybijał się na lidera. Szacuje się, że nawet 20 procent wszystkich tego typu wypełnień zakładanych było właśnie w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia długo pozostawało nieugięte, jak nietrudno się domyślić chodziło przede wszystkim o cenę. Do zmiany zdania przekonało ich niestety nie dobro pacjentów, ale zobowiązanie nałożone przez Parlament Europejski już w 2017 roku. Zgodnie z którym do 2030 roku wszystkie kraje europejskie powinny zrezygnować z amalgamatu.

Informacja o rezygnacji ze srebrnych wypełnień może być pewnym zaskoczeniem. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nawet, że do polskiej stomatologii wkraczają epokowe zmiany. Powinniśmy jednak zachować spokój, rewolucji nie będzie. NFZ zrefunduje nam jedynie najtańsze wypełnienia. Będzie to cement szkłojonomerowy wypełnienie niestosowane jako wypełnienie ostateczne u dorosłych. Uważane za słabe i krótkotrwałe przy dużych i obciążonych wypełnieniach. Z gabinetu będziemy może i wychodzić z białymi plombami, za to niestety będziemy dość szybko do niego wracać.

Wymiana plomb na NFZ

Zmiana refundowanego materiału dla wielu osób będzie nadzieją na wymianę posiadanych wypełnień. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to takie proste. Po pierwsze zarządzenie ministerstwa wymaga, aby usuwanie wypełnień realizowali tylko stomatolodzy posiadający kosztowny separator amalgamatu. Po drugie do ich usunięcia będzie wymagane skierowanie wystawione przez stomatologa.