Brak gotówki w bankomatach to bzdury opowiadane przez ruskich trolli

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (311)
Brak gotówki w bankomatach to bzdury opowiadane przez ruskich trolli

Od kilku dni sieć zalewa wiele informacji o tym, że w bankomatach może zabraknąć pieniędzy. Tak było też na początku pandemii w marcu 2020 r. Część panikarzy głosiło niestworzone historie.

Powoływali się na „wujka z wojska/banku/policji/rządu”. Wybierzcie sobie skąd. Kiedyś było to śmieszne, że ludzie się na takie banialuki nabierali. Jednak teraz, gdy zbrodniczy reżim z Moskwy oprócz regularnej wolny i okupowania części Ukrainy prowadzi także wojnę informacyjną trzeba postawić temu tamę. Czy rzeczywiście brak gotówki w bankomatach to problem realny? Istniejący w naszej rzeczywistości, czy jest to tylko kolejny fake news wypuszczony prosto z farmy ruskich trolli?

Farmy trolli działają prężnie. To trzeba im przyznać. Co i rusz jesteśmy zalewani nieprawdziwymi informacjami. Teraz się to zintensyfikowało do niebotycznej skali. O tym jak działają farmy ruskich trolli w wojnie informacyjnej napisał w swoim felietonie redaktor naczelny Bezprawnika. Dlatego też nie ma potrzeby powtarzać mechanizmu działania tych szkodników.

Brak gotówki w bankomatach

Jeśli chodzi o rozsiewaną w przestrzeni internetowej informację o braku gotówki w bankomatach w pierwszej kolejności koniecznym jest zacytowanie komunikatu Narodowego Banku Polskiego. Otóż, NBP w swoim dzisiejszym komunikacie wskazuje:

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju.

Narodowy Bank Polski pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę.

Potwierdzeniem powyższego komunikatu NBP są też słowa rzecznika Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich w wywiadzie dla money.pl. Wskazał, że podobna sytuacja miała miejsce na początku pandemii COVID-19, ale brak gotówki w konkretnych bankomatach był chwilowy. Następnie wszystko wracało do normy. Rzecznik ZBP dodał, że wypłaty gotówkowe są realizowane przez banki na bieżąco, bez ograniczeń. Gdy rzeczywiście zdarzy się tak, że następuje chwilowy brak gotówki w bankomatach to jest to spowodowane kwestiami technicznymi.

Działanie systemu

Nie ma zatem powodów do obaw. Brak gotówki w bankomatach jest fake newsem i warto o tym pamiętać. Warto wspomnieć, że banki mają swoją sieć bankomatową. Dodatkowo funkcjonują operatorzy niezależni tacy jak Euronet oraz Planet. Gotówki jako takiej też nie zabraknie. Od tego właśnie jest NBP, który jest jej emitentem.

Tak jak i w czasie kryzysu w 2008 r., pandemii COVID-19, tak i teraz byliśmy, jesteśmy i będziemy bombardowani wszelakimi niestworzonymi informacjami. Nie warto karmić rosyjskiego walca informacyjnego. Ten zbrodniczy system kiedyś się skończy. Na pewno szybciej się skończy, gdy społeczeństwo będzie bardziej świadome. Dlatego też warto korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji. Demiurgom z Youtube’a i wichrzycielom z internetu, którymi są w istocie ruskie trolle trzeba powiedzieć stanowcze „NIE”.