Ceny wciąż rosną, ale Polacy mają już dość ograniczania wydatków na święta

Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji
Ceny wciąż rosną, ale Polacy mają już dość ograniczania wydatków na święta

Pomimo tego, że inflacja nie jest już tak bardzo odczuwalna, jak to miało miejsce kilka lat temu, ceny produktów i usług wciąż rosną. Jednak z badań wynika, że Polacy nie chcą już wdrażać tak daleko idących oszczędności, do których byli skłonni jeszcze niedawno. Coroczny raport Związków Banków Polskich pokazuje, że w porównaniu z poprzednim rokiem jesteśmy mniej skłonni do oszczędzania np. na prezentach.

Polacy już nie chcą oszczędzać pieniędzy na święta. Zmiana w nastrojach konsumenckich jest wyraźna

Coroczny raport ZBP pt. „Świąteczny Portfel Polaków” pokazuje nam bardzo dużą zmianę w świątecznych nastrojach konsumentów – zaledwie 52% respondentów deklaruje, że w tym roku będzie cięło świąteczne wydatki. Dla porównania w 2023 roku aż 65 proc. badanych było pewnych, że będzie w znacznym stopniu oszczędzało pieniądze. Co więcej, pomimo tego, że ceny produktów i usług w dalszym ciągu rosną, Polacy ciągle są skłonni do obdarowywania swoich bliskich prezentami.

W bieżącym roku przeznaczymy aż 681 zł na podarunki dla bliskich i znajomych, co oznacza wzrost o 20,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Polacy nie chcą ograniczać świątecznych wydatków. Celebrowanie świąt jest dla nas w dalszym ciągu ważne

Z badania wynika, że w dalszym ciągu chętnie zaciągamy kredyty konsumenckie, aby sfinansować część wydatków (w tym prezentów) na święta. Aż 48 proc. bankowców przewiduje wzrost zainteresowania kredytami konsumenckimi w okresie przedświątecznym. Mówi o tym dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich:

W tym roku 19% osób wskazuje kredyty konsumenckie jako sposób na sfinansowanie zakupu prezentów świątecznych, podczas gdy w 2023 roku takiej odpowiedzi udzieliło tylko 6% badanych.

Związek Banków Polskich jednak ostrzega, że wzmożony szał zakupowy to okazja dla oszustów, aby wyłudzić nasze dane osobowe, a co za tym idzie – także pieniądze. Warto pamiętać, że to właśnie podczas przedświątecznego okresu wielu przestępców rozsyła do nas „atrakcyjne oferty” i „super okazje”. Dlatego zawsze warto korzystać ze sprawdzonych portali internetowych, a także dokładnie sprawdzać i weryfikować sprzedawcę przed dokonaniem u niego świątecznych zakupów.

Sklep internetowy musi (poza numerem telefonu i adresem) posiadać dane rejestracyjne, na przykład numery NIP i REGON. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wiarygodnym i godnym zaufania sprzedawcą internetowym. Warto także strzec się wszelkich niesprawdzonych linków, które są rozsyłane do nas za pośrednictwem e-maili i SMS-ów.