Co warto wiedzieć o podejściu Cloud Native?

Biznes Dołącz do dyskusji
Co warto wiedzieć o podejściu Cloud Native?

Korzystanie z nowatorskich, innowacyjnych technologii, to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na powodzenie współczesnych przedsięwzięć biznesowych. Konieczność inwestowania w nowoczesne rozwiązania cyfrowe wynika z faktu, iż obecnie poziom konkurencji w bardzo wielu branżach jest niesamowicie duży. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, trzeba cały czas podnosić jakość świadczonych usług. Jednym z absolutnych hitów ostatnich lat jest cloud native. Mianem tym określa się profesjonalną technologię pozwalającą na korzystanie z chmury obliczeniowej, która prowadzi do tego, iż znacząco zwiększa się bezpieczeństwo firmowych danych. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat. 

Cloud native – informacje podstawowe

Cloud native to jedno z rozwiązań w ramach tzw. Modern Architecture. Najważniejszą cechą rozpoznawczą cloud native jest fakt, iż strategia ta sprowadza się do odpowiedniego, umiejętnego wykorzystywania możliwości oferowanych przez rozwiązania chmurowe, czyli chmury obliczeniowe. Największy nacisk kładzie się na skalowalność, dzięki czemu każda z firm może dostosować usługę do swoich własnych, indywidualnych potrzeb.

Inwestycja w cloud native skutkuje znacznym wzrostem poziomu wydajności przedsiębiorstwa a także pozwala na ograniczenie wydatków na dział IT. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega niesamowite zalety omawianej technologii – zarówno mikro, małych, średnich ale także wielkie międzynarodowe konsorcja.

Cloud native – jak to działa?

Istotą cloud native jest stosowanie rozwiązań chmurowych. Chmury obliczeniowe mogą przynosić ogromne korzyści, ponieważ nie ma konieczności samodzielnego utrzymywania serwerów, co jest bardzo kosztowne. Dodatkowo, dzięki systemowi przechowywania danych na chmurze możliwe jest  szybkie identyfikowanie błędów i nieprawidłowości a w razie potrzeby podejmowanie niezbędnej interwencji. Cloud native pozwala też na elastyczną modyfikację kodów źródłowych oraz dodawanie niezbędnych w danym momencie funkcji, co też jest bardzo doceniane przez firmy.

Jednym z największych atutów omawianego rozwiązania jest to, iż zmiany można wprowadzać bez potrzeby wyłączania aplikacji czy też ograniczania jej funkcjonalności. Dzięki temu ewentualne modyfikacje nie skutkują występowaniem jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla użytkowników, ponieważ nie występują żadne przerwy techniczne.

Przedsiębiorstwa na całym świecie wykorzystują cloud native w szczególności do projektowania aplikacji. To, co wyróżnia rozwiązania oparte na cloud native od standardowych aplikacji monolitycznych, to fakt, iż te pierwsze buduje się z wykorzystaniem niezależnych elementów przechowywanych w tzw. kontenerach.

Aplikacje tworzone na bazie cloud native – co je cechuje?

Tworzenie aplikacji z wykorzystaniem innowacyjnej technologii cloud native z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Tym, co wyróżnia tego typu aplikacje, jest fakt, iż są one stworzone ze znacznej liczby elementów wielokrotnego użytku, które określa się jako mikrousługi. Te mikrousługi umożliwiają integrację z dowolnie wybranym środowiskiem w ramach chmury.

Zdecydowana większość mikrousług wyróżnia się tym, iż są skonteneryzowane i działają na podobnych zasadach co bloki konstrukcyjne. Mikrousługi działają jako całość, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by każda z nich była skalowalna niezależnie i udoskonalana z wykorzystaniem procesów automatyzacyjnych oraz orkiestracji. Cechą rozpoznawczą mikrosuług jest też to, iż są one bardzo elastyczne, co powoduje, że aplikacje tworzone z wykorzystaniem technologii cloud native można cyklicznie modyfikować bez jakichkolwiek uszczerbków po stronie wygody użytkowników.

Niesamowitą zaletą omawianych aplikacji tworzonych z wykorzystaniem architektury cloud native jest też to, że czas ich tworzenia jest znacznie krótszy niż w przypadku standardowych rozwiązań. Dodatkowo, do projektowania nie trzeba angażować bardzo dużych zespołów informatyków.

Jedną z renomowanych firm, która oferuje kompleksowe wsparcie we wdrażaniu technologii cloud native, jest Mindbox. Zatrudnia ona grono wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w implementacji omawianych rozwiązań.

Artykuł zawierał lokowanie Mindbox