REKLAMA
  1. Home -
  2. Codzienne -
  3. Jedenaste: nie będziesz płacił cudzą kartą płatniczą
Jedenaste: nie będziesz płacił cudzą kartą płatniczą

Kiedyś życie było prostsze: jeśli zabrakło ci pieniędzy na zakupy, mogłeś zapłacić pożyczoną gotówką. A czy można legalnie zapłacić w sklepie pożyczoną kartą płatniczą, albo kartą płatniczą żony?

Nie, nie można...

Na tej krótkiej odpowiedzi mógłbym zakończyć ten tekst, ale pewnie wtedy co bardziej dociekliwi domagali by się bardziej wyczerpującej interpretacji problemu. Co zatem powoduje, że korzystanie z użyczonej nam - dobrowolnie, nie będziemy się tutaj zastanawiać nad kradzieżą - karty płatniczej nie jest dozwolone (dotyczy to kart imiennych, nie na okaziciela)?

Zacząć należy od tego, że zarówno prowadzenie rachunku bankowego, jak i wydawanie i używanie kart płatniczych, są przedmiotem umów zawieranych między bankiem a klientem. Zapisy regulaminów dotyczące kart uprawniających do dokonywania transakcji płatniczych są podobne w większości banków. To oczywista konsekwencja faktu, że zdecydowana większość kart ma logo jednej z dwóch organizacji płatniczych: Visa oraz MasterCard.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami regulaminów, karta płatnicza jest własnością banku, który ją wydaje. Użytkownikiem (nazwa może być inna) karty jest natomiast osoba, której imię, nazwisko i podpis widnieją na karcie. Każdy regulamin zawiera zapis o treści podobnej do poniższych:

Masz problemy lub wątpliwości związane z używaniem kart płatniczych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym [email protected], a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi