Wnioskowanie o kredyt hipoteczny online możliwe było już od dawna w wielu bankach. Klienci jednak i tak musieli pofatygować się do placówki, choćby celem podpisania umowy. Teraz mogą już i tego uniknąć, czyli wziąć kredyt hipoteczny w 100% zdalnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zdecydują się skorzystać z innowacyjnej usługi cyfrowej hipoteki w PKO BP.
Cyfrowa hipoteka w PKO BP – pierwsza taka usługa w Polsce
PKO Bank Polski niekoniecznie kojarzy się z innowacjami, gdy tymczasem okazuje się, że jest wręcz ich liderem, a przynajmniej w niektórych obszarach. Przykładem jest jego nowa usługa cyfrowej hipoteki, która wreszcie pozwoli polskim kredytobiorcom zaciągnąć kredyt hipoteczny w 100% przez internet. Jak dotąd bowiem żaden inny bank tego Polakom nie zaproponował.
PKO BP zaczął swoją rewolucyjną usługę wdrażać jeszcze w ubiegłym roku. Od 30 września 2024 r. dostęp do niej zyskali najpierw tylko wybrani klienci. Dokładnie byli to single z umową o pracę, którzy chcieli wziąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub remont. Bank umożliwił im wówczas zaciągnięcie zobowiązania całkowicie zdalnie, ale tylko w serwisie transakcyjnym iPKO.
W grudniu 2024 r. cyfrowy kredyt hipoteczny został udostępniony w aplikacji iPKO, jednak wciąż dla tej samej, wąskiej grupy klientów. Od stycznia 2025 r. natomiast mogą się o niego ubiegać już wszyscy (m.in. single, małżeństwa i pary) i to bezpośrednio na stronie internetowej banku.
Co ważne, usługa dostępna jest tylko dla Kredytu Hipotecznego Własny Kąt, a więc podstawowego produktu hipotecznego w ofercie PKO BP. Można jednak go zaciągnąć w 100% online na różne cele, czyli m.in. zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, na zakup działki, budowę domu, remont, czy nawet spłatę innych zobowiązań.
Kredyt hipoteczny online w PKO BP – jak to działa?
Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny online w PKO BP, wystarczy wejść na stronę banku z ofertą Kredytu Hipotecznego Własny Kąt, a następnie wybrać opcję „Złóż wniosek i podpisz umowę w 100% online”. Otworzy się wówczas strona, na której w pierwszej kolejności należy udzielić odpowiedzi na szereg pytań. Dotyczą one m.in. nieruchomości, sytuacji finansowej kredytobiorcy, czy wreszcie parametrów wnioskowanego kredytu.
W kolejnym kroku przedstawiana jest kalkulacja rat wraz z propozycją warunków kredytowania. Po akceptacji oferty można przejść do wypełnienia wniosku i dołączenia do niego niezbędnych dokumentów. Co ważne, bank ograniczył ilość potrzebnej dokumentacji i oczywiście umożliwił jej dostarczenie w formie elektronicznej.
Po złożeniu wniosku klient musi jeszcze zaczekać na decyzję kredytową. Jeśli jest ona pozytywna, może podpisać umowę – rzecz jasna w sposób zdalny, z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. Tutaj również PKO BP ułatwia klientom dopełnienie formalności, ponieważ automatycznie kieruje ich do serwisu mSzafir.
Wady i zalety kredytu hipotecznego online w PKO BP
Cyfrowa hipoteka w PKO Banku Polskim jest nową usługą, dotąd niespotykaną na polskim rynku i to z pewnością jest jej największą zaletą. Na pierwszy rzut oka wydaje się też dopracowana pod niemal każdym względem, jednak wielu klientów z pewnością dostrzeże w niej pewne wady.
Zacznijmy jednak od plusów, do których można zaliczyć:
- niezwykle intuicyjny i maksymalnie uproszczony proces składania wniosku,
- ograniczona ilość wymaganej dokumentacji,
- możliwość wykonania każdego kroku faktycznie w sposób całkowicie online,
- dostęp do wsparcia wirtualnego doradcy oraz możliwość dokończenia procesu w placówce w razie problemów.
Pewnymi wadami usługi są natomiast:
- możliwość złożenia wniosku wyłącznie w bankowości elektronicznej PKO BP – klienci zewnętrzni muszą więc najpierw aktywować do niej dostęp, co na szczęście możliwe jest także online, jednak wydłuża nieco cały proces ubiegania się o kredyt;
- do zawarcia umowy kredytowej online wymagany jest podpis kwalifikowany mSzafir – należy zatem go najpierw zamówić i uiścić z tego tytułu dodatkową opłatę (jednorazowy podpis kosztuje 15 zł).
Cyfrowa hipoteka to rewolucja na rynku, na którą czekało wielu klientów. Jej wdrożenie było też jednym z najważniejszych punktów strategii banku PKO BP, która w dużej mierze opiera się właśnie na zwiększeniu wolumenu kredytów hipotecznych. Czas jednak pokaże, czy kredyt hipoteczny online okaże się atrakcyjnym rozwiązaniem i czy zachęci inne banki do wdrożenia podobnej usługi.