PKO BP zaoferuje cyfrowy kredyt hipoteczny. I jeszcze do tego pokaże mieszkania na sprzedaż

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji
PKO BP zaoferuje cyfrowy kredyt hipoteczny. I jeszcze do tego pokaże mieszkania na sprzedaż

Proces kredytowy w przypadku kredytu hipotecznego trwa znacznie dłużej, niż w przypadku np. zwykłego kredytu gotówkowego. Wymaga również obecności (zazwyczaj kilkukrotnej) kredytobiorcy w oddziale banku. Okazuje się jednak, że to może się wkrótce zmienić. PKO BP chce wprowadzić cyfrowy kredyt hipoteczny.

Cyfrowy kredyt hipoteczny od PKO BP. Prezes banku zapowiada ciekawe zmiany

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, trzeba dopełnić większej liczby formalności, niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć szereg wymaganych przez bank dokumentów (dotyczących zarówno jego źródła zarobków, jak i nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany kredytem) i złożyć wniosek kredytowy. To zazwyczaj jednak nie jest ostatnia wizyta. Konieczne jest też podpisanie dyspozycji wypłaty kredytu, już po pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.

Cashless.pl donosi, że podczas Europejskiego Kongresu Finansowego Szymon Midera, kierujący od niedawna pracami zarządu PKO BP, poinformował, że bank zamierza w dużej mierze skupić się m.in. na nowych potrzebach klientów. Jak chce to zrobić? Jednym z rozwiązań ma być wprowadzenie… cyfrowego kredytu hipotecznego. Co więcej, cyfrowa hipoteka może zostać wdrożona  już na przełomie obecnego i przyszłego roku – wszystko dzięki temu, że prace nad wprowadzeniem tego rozwiązania trwają już od dłuższego czasu, a w projekt zaangażowano kilkaset osób.

Prezes PKO BP zaprezentował zresztą podczas swojego wystąpienia kilka zrzutów ekranu aplikacji, przedstawiających nową opcję. Interesujące jest to, że wszystko wskazuje na to, że bank nie tylko zamierza udzielać kredytu hipotecznego przez internet, ale też – że klienci będą mogli sprawdzić warunki kredytowania dla wybranej nieruchomości. Jak zresztą stwierdził Midera,

Aktualnie kończymy proces cyfrowej hipoteki. Wdrożenie planujemy na przełomie roku. Pokażemy, że kredyt mieszkaniowy można sprzedać całkowicie cyfrowo. Klient nie będzie musiał gdzie indziej szukać mieszkania, a gdzie indziej starać się o finansowanie. Wszystko znajdzie w jednym miejscu.

Szykuje się przełom na rynku hipotek?

Oczywiście nie do końca wiadomo, jak w praktyce będzie działać cyfrowy kredyt hipoteczny od PKO BP – i przede wszystkim, czy bank faktycznie umożliwi nie tylko samo zaciągnięcie zobowiązania, ale też przy okazji – znalezienie wymarzonej nieruchomości. A jeśli tak, to czy podjęta została w tym celu współpraca z jakimś portalem ogłoszeniowym, czy też PKO BP zamierza poprowadzić proces całkowicie samodzielnie. Jedno jest pewne – cyfrowy kredyt hipoteczny, jako rozwiązanie kompleksowe, może być faktycznie przełomem na rynku hipotek.