Za to możesz dzisiaj dostać mandat. Pamiętaj o tym, odwiedzając groby bliskich

Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji
Za to możesz dzisiaj dostać mandat. Pamiętaj o tym, odwiedzając groby bliskich

Polacy już jutro ruszą tłumnie na cmentarze. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy wizyta na grobie zmarłych bliskich może skończyć się mandatem. Czego nie wolno robić na cmentarzu?

Czego nie wolno robić na cmentarzu? Za niektóre zachowania można dostać mandat

1 listopada tysiące Polaków odwiedzają swoich zmarłych bliskich na cmentarzu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że wizyta na cmentarzu może niekiedy skończyć się mandatem.

Czego zatem nie wolno robić na cmentarzu? Po pierwsze, ze względu na fakt, że cmentarz jest miejscem publicznym, na jego terenie obowiązuje zakaz picia alkoholu; wiele cmentarzy zaznacza to zresztą dodatkowo w swoim regulaminie. Niedozwolone jest również przebywanie na cmentarzu w stanie upojenia alkoholowego czy pod wpływem innych środków zmieniających świadomość. Co do zasady zabronione jest również nadmierne hałasowanie i zakłócanie spokoju pozostałych odwiedzających cmentarz.

Jeśli chodzi o resztę zakazów, wiele zależy od ograniczeń nałożonych przez sam cmentarz; poszczególne zakazy powinny zostać jasno wskazane w regulaminie. Wiele cmentarzy zakazuje np. palenia papierosów na cmentarzu, wchodzenia na teren cmentarza ze zwierzęciem (czyli głównie z psami), niezależnie od ich rasy oraz tego, czy są na smyczy lub w kagańcu, czy też nie. Część cmentarzy zabrania również poruszania się rowerem lub hulajnogą – chcąc w ten sposób chronić bezpieczeństwo innych osób znajdujących się na cmentarzu.

Cmentarze często zakazują też żebrania, handlu obwoźnego czy rozdawania ulotek; osoby, które chcą podjąć jakąkolwiek działalność gospodarczą na terenie cmentarza (czyli np. sprzedawać znicze lub kwiaty) muszą najpierw uzyskać zgodę zarządcy.

Osoby, które opiekują się grobem bliskich, również powinny wystrzegać się pewnych zachowań

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wyżej wymienione zachowania dotyczą wszystkich odwiedzających. Cmentarze wprowadzają jednak również zakazy, które powinny mieć na uwadze zwłaszcza osoby opiekujące się grobami bliskich. Na wielu cmentarzach obowiązuje zakaz samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów. Najczęściej zabronione jest również wykonywanie (bez wiedzy zarządcy) prac remontowych, stawianie ławeczek przy grobach czy kładzenie kostki.

W kontekście tego, czego nie wolno robić na cmentarzu, warto też wspomnieć o utylizacji elektronicznych zniczy, cieszących się zresztą coraz większą popularnością. Zniczy elektronicznych nie można wyrzucać do pojemników na plastik czy szkło; zużyte znicze elektroniczne należy wrzucać do pojemnika na elektrośmieci czy zanosić do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Za nieodpowiednią segregację tego rodzaju odpadów grozi mandat w wysokości nawet 5000 zł.