Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Ekspert przewiduje, w jakich branżach może zostać wprowadzony

Praca Dołącz do dyskusji
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Ekspert przewiduje, w jakich branżach może zostać wprowadzony

Czterodniowy tydzień pracy już od jakiegoś czasu rozpala wyobraźnię Polaków. W innych krajach, w tym np. w Wielkiej Brytanii, testowano już taki model pracy – i nie okazał się wcale mniej wydajny. Część specjalistów jest zdania, że w ciągu najbliższej dekady co najmniej część zawodów przejdzie na czterodniowy tydzień pracy. Wiadomo też już, w jakich branżach taki model ma największe szanse.

Czterodniowy tydzień pracy rozpala wyobraźnię Polaków

W ostatnich latach Polacy przyzwyczaili się do tego, że model ich pracy może nieco odbiegać od „standardowego” – dużą popularnością cieszą się m.in. praca zdalna i hybrydowa, pozwalające na pracę z domu lub dowolnego miejsca przez większość czasu. Polscy pracownicy coraz mocniej interesują się też ideą czterodniowego tygodnia pracy, o czym najlepiej świadczą wyniki badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” autorstwa firmy Personnel Service. Z badania wynika, że nawet co trzeci polski pracownik chciałby wprowadzenia w swojej firmie czterodniowego tygodnia pracy.

Czy jest to jednak możliwe? Eksperci nie wykluczają takiej możliwości; w innych krajach testowano już ten model pracy i potwierdzono, że nie wpływa on negatywnie na efektywność pracowników. Co więcej, osoby pracujące w takim modelu były bardziej zadowolone ze swojej pracy i chętne do działania. Jest zatem szansa, że i polscy pracodawcy dojdą do wniosku, że czterodniowy tydzień pracy może być dobrym rozwiązaniem. Kodeks pracy nie stoi na przeszkodzie we wprowadzeniu takiego systemu – pracodawca może dopuścić skrócony tydzień pracy, wydłużając jednocześnie dobowy wymiar czasu pracy w dni, w które pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

W jakich branżach czterodniowy tydzień pracy ma największe szanse?

Nie da się jednak ukryć, że w części firm szansa na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest większa, niż w pozostałych. Można się spodziewać, że w pierwszej kolejności na takie rozwiązanie zdecydują się korporacje, które często wdrażają u siebie rozwiązania praktykowane np. na zachodzie Europy czy w USA. W rozmowie z pulshr.pl prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan wskazuje, że największe szanse na czterodniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, a także w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Jak argumentuje Męcina, w tych sektorach możliwe jest skracanie tygodnia pracy przy jednoczesnym monitorowaniu kosztów i wydajności. Jednocześnie doradca zarządu Lewiatana przypomina, że czterodniowy tydzień pracy nie sprawdzi się np. w ochronie zdrowia czy generalnie w sferze usług publicznych. Tym samym spora część pracowników raczej nie będzie miała szansy skorzystania ze skróconego tygodnia pracy – o ile firmy w Polsce zdecydują się w ogóle na wprowadzenie tego modelu pracy.