Ceny nieruchomości nieustannie rosną – rośnie zatem też kwota wymaganego wkładu własnego, by móc kupić mieszkanie na kredyt. To zła wiadomość nie tylko dla osób, które chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość ale również dla tych, którzy chcieliby zmienić swój lokal mieszkalny na większy. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się, czy mieszkanie może być wkładem własnym – podobnie jak chociażby działka.
Czy mieszkanie może być wkładem własnym?
Obecnie sytuacja dotycząca wkładu własnego i tak jest znacznie lepsza niż np. w połowie zeszłego roku – gdy banki praktycznie nie udzielały kredytów przy 10-procentowym wkładzie własnym. Obecnie kilka banków oferuje taką możliwość. Nie da się jednak ukryć, że wraz z cenami nieruchomości wzrosła również kwota wkładu własnego. Coraz więcej osób zastanawia się zatem, co może być wkładem własnym – oprócz gotówki. Okazuje się na szczęście, że nie tylko gotówka może posłużyć jako wkład własny.
Czy zatem na przykład mieszkanie również może być wkładem własnym? W niektórych sytuacjach – jak najbardziej. W niektórych, ponieważ nie wszystkie banki będą chciały zaakceptować posiadanie innej nieruchomości jako wkład własny. Część może również uwarunkować to złożeniem przez przyszłego kredytobiorcę deklaracji sprzedaży tej nieruchomości. Część natomiast przyjmą posiadaną przez wnioskującego o kredyt nieruchomość jako „dodatkowy”, uzupełniający wkład własny – co oznacza, że i tak trzeba będzie pokryć wkład (przynajmniej częściowo) gotówką. Wiele zależy również od wartości nieruchomości – i tego, czy jej wartość pozwoli na zaakceptowanie innego mieszkania jako wkładu własnego. Warto jednak pamiętać, że należy najpierw upewnić się w danym banku, czy mieszkanie może być wkładem własnym.
Z kolei dobra wiadomość dla osób budujących dom jest taka, że działka, na której powstanie dom (na którego budowę brany jest kredyt) można bez jakichkolwiek przeszkód zaliczyć jako wkład własny. Oczywiście – zakładając odpowiednią wartość działki. Dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość pewnym pocieszeniem może być z kolei fakt, że za część wkładu własnego banki uznają również zadatek wpłacony przy zakupie nieruchomości.
Teoretycznie problem wkładu własnego ma rozwiązać nowy program rządu
Oczywiście opcja mieszkania zamiast gotówki jako wkładu własnego może być interesująca jedynie dla osób, które mają już własną nieruchomość, a chciałyby zamienić ją na większą (lub zamierzają rozpocząć budowę domu). Być może problem konieczności posiadania wkładu własnego po części rozwiąże program „Mieszkanie bez wkładu własnego„, który rząd chce realizować w ramach Polskiego Ładu. Nie wiadomo jednak, czy nie przyczyni się to tylko do intensywniejszego wzrostu cen mieszkań. W dodatku należy pamiętać o tym, że przewidywana jest maksymalna cena za mkw. nieruchomości, którą będzie można nabyć w ramach programu. Może się wręcz okazać, że zakup mieszkania z gwarancją kredytową będzie możliwy jedynie w niektórych rejonach Polski – a w dużych miastach program praktycznie nie będzie działać.