Czym jest operat szacunkowy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Finanse Prawo Dołącz do dyskusji
Czym jest operat szacunkowy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Podczas zaciągania kredytu hipotecznego potrzebne są dokumenty, które pozwalają złożyć wniosek. Jednym z nich jest operat szacunkowy sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego.

Co warto wiedzieć o operacie szacunkowym?

Operat szacunkowy jest wyceną nieruchomości, której dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Dokument posiada moc prawną. Bank poprzez ten krok chce przestrzec się przed takim stanem rzeczy, kiedy kwota kredytu będzie wyższa niż wartość nieruchomości. W niektórych instytucjach finansowych nie jest możliwy samodzielny wybór rzeczoznawcy ze względu na możliwość niezachowania odpowiednich standardów, których przestrzegają. Jeśli można wybrać taką osobę (jest to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś stara się o kredyt nie tylko w jednym banku), warto skorzystać z porady pośrednika lub doradcy kredytowego, jaki przeważnie wie, czego wymaga instytucja i który rzeczoznawca będzie odpowiedni w danym przypadku.

Stałe informacje w operacie szacunkowym to:

  • opis stanu nieruchomości,
  • zakres wyceny oraz określenie przedmiotu,
  • podstawa formalna wyceny, obrana metodologia, źródła danych,
  • opis rynku nieruchomości (odpowiednio dla danej lokalizacji),
  • określenie celu wykonania operatu,
  • opis samej nieruchomości i jej przeznaczenia,
  • obliczenie oraz opisanie wartości nieruchomości.

Kiedy trzeba dokonać opłaty za operat szacunkowy?

Za wycenę nieruchomości płaci osoba, która chce zaciągnąć kredyt hipoteczny – w przypadku gdy wykonuje się ją na zlecenie banku, klient dokonuje opłaty po wybraniu danej instytucji. W przeciwnym razie, czyli jeśli kredytobiorca dokonał sporządzenia dokumentu poza bankiem, musi zapłacić za wycenę nieruchomości w momencie jej odbioru. Nie jest ustalona stała cena za operat szacunkowy. Koszt jego uzyskania zależy od rzeczoznawcy majątkowego oraz banku. Taki dokument może być wykorzystywany przez okres roku od daty jego wykonania.

Art. 156. 3. Operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154. 4. Operat szacunkowy może być wykorzystywany po upływie okresu, o którym mowa w ust. 3, po potwierdzeniu jego aktualności przez rzeczoznawcę majątkowego. Potwierdzenie aktualności operatu szacunkowego następuje przez umieszczenie stosownej klauzuli w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę, który go sporządził, oraz dołączenie do operatu szacunkowego analizy potwierdzającej, że od daty jego sporządzenia nie wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154. Po potwierdzeniu aktualności operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, w kolejnych 12 miesiącach, licząc od dnia upływu okresu, o którym mowa w ust. 3, chyba że wystąpią zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154.