Polacy mogą od dzisiaj cieszyć się zmianami dotyczącymi wystawiania recept. Najbardziej skorzystają seniorzy po 65. roku życia oraz dzieci. Miła niespodzianka może czekać również osoby, które będą chciały uzyskać receptę refundowaną na szczepienie ochronne.
Zmiany w wystawianiu recept. Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów od wszystkich lekarzy
Dziś weszły w życie przepisy zmienionej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które wprowadzają dwie ważne zmiany. Jedna dotyczy wystawiania recept na leki dla dzieci i seniorów po 65. roku życia; druga – wystawiania recept przez farmaceutów.
Jeśli chodzi o pierwszą zmianę, to ustawa poszerza katalog osób uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób po 65. roku życia; teraz taką receptę może wystawić każdy lekarz, niezależnie od rodzaju posiadanej umowy z NFZ. Tym samym nawet jeśli dziecko lub osoba po 65. roku życia była u prywatnego lekarza, nadal będzie mogła otrzymać receptę na bezpłatne leki. Wcześniej ograniczenia dotyczyły również lekarzy udzielających świadczenia na podstawie umów z zakresu opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego czy lekarzy zajmujących się opieką hospicyjną dzieci. Przepisy, które weszły dzisiaj w życie, znoszą te ograniczenia – i dzięki temu receptę na darmowe leki dla pacjentów ze wskazanych grup wiekowych może wystawić każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego, jeśli ma jednocześnie prawo do wystawiania recept jako takich.
Farmaceuta wystawi receptę refundowaną na szczepienie ochronne
Druga zmiana polega na wprowadzeniu możliwości wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept na zalecane szczepienia ochronne w aptece; do tej pory farmaceuci mogli jedynie wystawiać receptę na szczepionkę przeciwko grypie. Aktualne uprawnienia dotyczą wszystkich szczepionek ochronnych. Warto również podkreślić, że wystawiona recepta będzie podstawą do przeprowadzenia szczepienia w aptece, w której recepta została wystawiona. W praktyce możliwe będzie zatem udanie się do apteki po receptę refundowaną na szczepienie ochronne, a następnie – wykupienie jej i od razu zaszczepienie się w aptece, a to wszystko podczas jednej wizyty.
Jak jednak wskazują specjaliści, nadal nowe przepisy nie eliminują wszystkich występujących do tej pory problemów. Mowa o wystawianiu recepty refundowanych na szczepionki, jeśli warunkiem refundacji jest występowanie choroby współistniejącej; w takim wypadku farmaceuta nadal będzie pozbawiony możliwości wystawienia recepty refundowanej. Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy, które weszły dziś w życie, powinny poprawić dostępność odpowiednich recept.