Wiadomo już, że darowizna w gotówce może powodować problemy – głównie podatkowe. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nawet darowizna dokonana przelewem również może wzbudzić zainteresowanie Urzędu Skarbowego. I nie chodzi wcale o podatek od spadków i darowizny.
Darowizna w gotówce od babci, dziadka lub rodziców. Spełnienie wymogów może spowodować inne problemy
Fiskus uważa, że darowizna w gotówce – nawet dokonana przez najbliższych z zerowej grupy podatkowej, czyli od babci, dziadka, rodziców czy dzieci – nie jest zwolniona z konieczności zapłaty podatku. Teoretycznie WSA w Poznaniu orzekł niedawno, że darowizna w gotówce, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów do zwolnienia z podatku od spadków i darowizny. NSA jednak – już po tym wyroku – orzekł, że wcale nie musi tak być. To stawia potencjalnych darczyńców i obdarowanych w trudnej sytuacji. I nie chodzi wbrew pozorom o sam fakt konieczności wpłaty kwoty darowizny na rachunek bankowy, a następnie – o zlecenie przelewu z odpowiednim tytułem. Problemem może być sama wpłata na konto.
Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że wpłaty na konto powyżej 15 tys. euro mogą być przedmiotem zainteresowania Urzędu Skarbowego. Bank zgłasza raport o takiej wpłacie do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Inspektor z kolei, jeśli będzie mieć wątpliwość co do np. źródła pieniędzy wpłaconych na konto (czyli tego, skąd klient posiadał na to środki) może wszcząć postępowanie wyjaśniające.
To może być z kolei problem np. w przypadku starszych osób, czyli gdy darowizna w gotówce będzie pochodzić od babci czy dziadka, którzy nie wpłacali wcześniej oszczędności życia na rachunek bankowy, a chcieliby podarować wnuczce lub wnukowi środki np. na wkład własny do nieruchomości i w tym celu muszą najpierw dokonać wpłaty na konto. Warto również mieć świadomość, że US może wszcząć kontrolę nawet w przypadku kwot mniejszych niż 15 tys. euro.
Oczywiście z jedno strony trudno dziwić się obowiązującym procedurom – zgłaszanie tak dużych wpłat na konto do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej ma zapobiegać m.in. praniu pieniędzy. Z drugiej strony, w sytuacjach opisanych powyżej, może generować spore problemy dla podatników.
Kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?
W przypadku otrzymania darowizny od najbliższej rodziny (czyli w tzw. zerowej grupie podatkowej) zapłata podatku od spadków i darowizn nie jest konieczna pod warunkiem spełnienia dwóch wymogów. Pierwszym z nich jest zgłoszenie darowizny do US w ciągu 6 miesięcy. Drugim – sprawiającym więcej problemów – jest udokumentowanie jej otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy obdarowanego lub przekazem pocztowym.