Dłużnicy czynszowi ignorują wezwania do zapłaty ze spółdzielni mieszkaniowych. To jeden z powodów ich rosnącego założenia

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Dłużnicy czynszowi ignorują wezwania do zapłaty ze spółdzielni mieszkaniowych. To jeden z powodów ich rosnącego założenia

Statystyki mówiące o zaległościach czynszowych Polaków nie napawają optymizmem. Z wielu danych wynika, że dłużników czynszowych przybywa, a wielu z nich czuje się wręcz bezkarnie. Duża część lokatorów traktuje zapłacenie czynszu jako którąś z kolei, mało priorytetową płatność w miesiącu. Winę za takie stan rzeczy oprócz nieuczciwych lokatorów ponosi także system spółdzielni mieszkaniowych, które nie są często poważnie traktowane przez dłużników.

Długi czynszowe nieuczciwych lokatorów stale rosną. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele

Z danych Krajowego Rejestru Długów, przytaczanych przez portal Forsal.pl wynika, że w rejestrze widnieje 15 tys. zadłużonych lokatorów. Statystyczne zadłużenie właściciela mieszkania w Polsce wynosi 15 tys. zł. Jednak te szacunki nie oddają prawdziwego stanu rzeczy, a wielu fachowców twierdzi, że stanowią one jedynie wierzchołek góry lodowej, a nieuczciwych lokatorów może być w naszym kraju znacznie więcej.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieskuteczne egzekwowanie należności np. przez spółdzielnie mieszkaniowe. Wielu dłużników czynszowych może także umiejętnie wydłużać proces odzyskiwania ich poprzez np. poprzez sprzeciw na nakaz zapłaty wydany przez E-sąd. Niepoważne traktowanie wezwań do zapłaty przez osoby zadłużone potwierdza także Katarzyna Krzyżaniak z Krajowego Rejestru Długów.

Spółdzielnie i zarządcy wspólnot mieszkaniowych często wysyłają dłużnikom wezwania do zapłaty, które ci po prostu ignorują. Straszą, że dopiszą dłużnika do KRD, ale finalnie tego nie robią. A skoro nie są konsekwentni w swoich działaniach, to dłużnicy nie traktują ich poważnie.

Dłużnicy czynszowi w pierwszej kolejności płacą inne zobowiązania, zostawiając zapłacenie czynszu często na sam koniec

Osoby zadłużone płaca często raty kredytów, spłacają pożyczki pozabankowe i regulują rachunki np. za telefonię komórkową. W takim wypadku prezesi zarządów spółdzielni mieszkaniowych są bezradni. Bardzo ciekawe są także badania, z których wynika, że aż 59 proc. ankietowanych uważa, iż w niektórych przypadkach wspólnota powinna odstąpić od egzekwowania należności za mieszkanie.

Wielu dłużników czynszowych nie płaci za mieszkanie latami. Rekordziści mają milionowe zaległości

Zadłużenie czynszowe może mieć wiele twarzy. Duża część lokatorów ma paromiesięczne zaległości, ale część z nich nie płaci za mieszkanie w sposób permanentny. Niestety system egzekwowania należności za czynsz pozwala na przypadki porażające. Jednym z przykładów takiego działania jest mieszkaniec Opola, który jest niechlubnym rekordzistą w wysokości długu czynszowego. 77-latek ma gigantyczne zadłużenie, które wynosi blisko pół miliona złotych.