Dziś zaprezentowany zostanie projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie dla części rodziców. Zmiany w tym zakresie były długo wyczekiwane.
Będzie dłuższy urlop macierzyński. Ale tylko dla części rodziców
O możliwości wprowadzenia zmian informowaliśmy jeszcze w listopadzie – jak dowiedział się wtedy Business Insider, nowy rząd już w tamtym momencie zaczął planować stworzenie przepisów, które pozwalałyby wesprzeć rodziców wcześniaków. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie projektu ustawy.
Z rozmowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z „BI” wynika, że urlop macierzyński ma zostać wydłużony nie tylko dla rodziców wcześniaków, ale też rodziców dzieci hospitalizowanych po narodzinach. W obu przypadkach urlop macierzyński będzie mógł zostać wydłużony maksymalnie o 8 tygodni – na zasadzie „tydzień za tydzień”. Tym samym jeśli np. dziecko będzie przebywać w szpitalu dwa tygodnie po narodzinach ze względu na stan zdrowia, urlop zostanie wydłużony również o dwa tygodnie. Minister zaznacza jednak, że projekt będzie przewidywać też pewien wyjątek. Mowa o tzw. „ultra wcześniakach”, czyli dzieciach urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących poniżej 1000 g. W takim wypadku urlop macierzyński zostanie wydłużony łącznie o 15 tygodni.
Minister zdradziła też, że dodatkowy urlop przysługujący na podstawie wspomnianej ustawy będzie musiał zostać wykorzystany od razu po „podstawowym” urlopie macierzyńskim i jednocześnie przed urlopem rodzicielskim. W tej kwestii państwo nie pozostawi zatem rodzicom zbyt dużej dowolności. Co jednak ciekawe, rodzice nie będą musieli korzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego, jeśli uznają, że z jakiegoś powodu nie chcą tego robić.
Warto też zaznaczyć, że z dłuższego urlopu macierzyńskiego skorzystają także rodziny zastępcze oraz rodzice przysposabiający dzieci.
Z dłuższego urlopu będą mogły skorzystać nie tylko matki
Istotne jest również to, że z dodatkowego urlopu będą mogły skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie – choć oczywiście rodzice będą musieli ustalić, które z nich skorzysta z tego przywileju. Dodatkowa część urlopu będzie oczywiście płatna; rodzicom będzie przysługiwać 100 proc. podstawy zasiłku przez cały okres.
Minister, zapytana o to, kiedy zmiany w urlopie macierzyńskim mogłyby wejść w życie, odpowiedziała, że najpierw potrzebne będą konsultacje międzyresortowe i konsultacje społeczne; ponadto projekt musi też przejść przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jak jednak zaznaczyła, liczy na sprawny przebieg całego procesu legislacyjnego – tak, by nowe przepisy mogły ostatecznie zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. Co istotne, dzięki przepisom przejściowym, nowa ustawa objęłaby również rodziców, którzy w momencie wejścia w życie zmian byliby już w trakcie urlopu macierzyńskiego.