Do kiedy najpóźniej można wnioskować o świadczenie postojowe? ZUS przypomina

Finanse Firma dołącz do dyskusji (78) 20.08.2020
Do kiedy najpóźniej można wnioskować o świadczenie postojowe? ZUS przypomina

Edyta Wara-Wąsowska

Wciąż można składać wnioski o świadczenie postojowe. ZUS przypomina jednak o pewnym terminie wynikającym z przepisów. Do kiedy będzie można starać się o wypłatę postojowego?

Do kiedy wniosek o postojowe? ZUS przypomina

Świadczenie postojowe cieszyło się ogromną popularnością na początku epidemii koronawirusa – obok zwolnienia ze składek i pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. O postojowe można wnioskować maksymalnie trzykrotnie, dlatego większość osób, które mogły skorzystać ze świadczenia, już to zrobiło. Wbrew pozorom jednak samozatrudnieni, którzy później odnotowali spadek obrotów gospodarczych, nadal mogą starać się o postojowe. Muszą jednak pamiętać, do kiedy maksymalnie mogą złożyć wniosek o postojowe.

Jaki termin ma na myśli ZUS? Chodzi o możliwość złożenia wniosku w ciągu maksymalnie 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii.

https://twitter.com/zus_pl/status/1295688613024411650

Na razie zatem nie ma żadnych ograniczeń, przynajmniej jeśli chodzi o termin. Mimo to przedsiębiorcy starający się o postojowe twierdzą, że ZUS odrzuca ich wnioski. Wbrew pozorom nie chodzi jednak właśnie o termin składania wniosku, a o brak spełnienia innych warunków umożliwiających otrzymanie postojowego. Mowa m.in. o spadku obrotów gospodarczych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Samozatrudnieni nadal muszą wykazać 15-procentowy spadek. Tym samym jeśli ktoś złoży wniosek o postojowe w sierpniu, to aby otrzymać świadczenie, musiał zanotować 15-procentowy spadek obrotów w lipcu w porównaniu do czerwca. Dodatkowo należy pamiętać, że dotyczy to przedsiębiorców składających wniosek po raz pierwszy. Jeśli ktoś ponownie ubiega się o postojowe, musi potwierdzić w oświadczeniu, że jego sytuacja finansowa nie uległa poprawie. Powodów odrzucania wniosków przez ZUS nie należy zatem szukać w dopuszczalnych terminach składania wniosku.

Warto dodatkowo pamiętać, że samozatrudniony może też nie spełniać innych wymogów uprawniających do starania się o świadczenie. Na przykład postojowe mogą otrzymać wyłącznie osoby, które rozpoczęły działalność przed 1 kwietnia 2020 r.

Już wkrótce o postojowe będzie mogła ubiegać się kolejna grupa przedsiębiorców

Już wkrótce będzie również funkcjonować nowe postojowe i zwolnienie z ZUS dla wybranej grupy przedsiębiorców, którzy mieli ponieść największe straty w związku z epidemią koronawirusa. O postojowe będą mogli starać się na przykład agenci turystyczni, którzy zawiesili swoją działalność po 31 sierpnia 2019 r. ze względu na sezonowy charakter działalności. Wcześniej byli pozbawieni tej możliwości. Część przedsiębiorców będzie mogła z kolei wnioskować o postojowe po raz kolejny (bez względu na wcześniejsze limity).