Dla młodych Polaków dobry samochód wcale nie jest już wyznacznikiem sukcesu

Moto Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Dla młodych Polaków dobry samochód wcale nie jest już wyznacznikiem sukcesu

Współczesna definicja sukcesu finansowego dla młodych dorosłych do 34. roku życia znacznie różni się od tej, którą reprezentują starsze pokolenia. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej na świecie posiadanie luksusowych rzeczy traci na znaczeniu, ustępując miejsca bardziej pragmatycznym celom. Dlatego dobry samochód to dla wielu młodych wcale nie jest dziś szczyt marzeń.

Zagraniczne wakacje i drogie samochody przestają być szczytem marzeń dla młodego pokolenia Polaków. Ich priorytety koncentrują się na oszczędnościach i stabilnych zarobkach.

Co jest dla młodych Polaków sukcesem finansowym?

Badanie „Finanse młodych w czasach niepewności” przeprowadzone na zlecenie Autopay pokazuje, że dla młodych Polaków (w wieku od 18 do 34 lat) najważniejsze są oszczędności i wysokie zarobki. Aż 69 proc. młodych kobiet uznaje zaskórniaki za kluczowy wyznacznik sukcesu finansowego, podczas gdy 55 proc. mężczyzn stawia na wysokie zarobki. Tylko 14 proc. młodych dorosłych uważa, że już osiągnęło ten sukces.

Niemal trzy na pięć osób wskazuje na wysokie zarobki jako podstawowy czynnik sukcesu, a 55 proc. ankietowanych uznaje posiadanie mieszkania lub domu za istotny wyznacznik finansowej stabilności. Ta ostatnia kategoria jest szczególnie ważna dla młodszych Polaków, ponieważ starsze pokolenia często już zrealizowały ten cel. Eurostat wskazuje, że ponad połowa osób w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami m.in. z uwagi na drastycznie wysokie ceny nieruchomości. Ceny odstające od przeciętnych zarobków ograniczają możliwość zakupu mieszkania. Niestety mieszkania na wynajem również do tanich nie należą.

Ponad połowa utożsamia sukces finansowy z brakiem długów, a tylko 18 proc. z posiadaniem drogiego samochodu lub kilku samochodów. Dla około jednej piątej miarą sukcesu jest pozwolenie sobie na zagraniczne wakacje.

Kobiety są z reguły większymi optymistkami

Dla 69 proc. kobiet najważniejsze są oszczędności, w porównaniu do 54 proc. mężczyzn. Brak długów jest istotny dla niespełna 60 proc. pań, co również przewyższa odsetek mężczyzn wskazujących na tożsamy cel (50 proc.). Mężczyźni częściej skupiają się na wysokich zarobkach, co może sugerować raczej skoncentrowane podejście do osiągnięcia sukcesu finansowego, podczas gdy kobiety myślą o tym bardziej całościowo.

Jedynie 14 proc. młodych Polaków uważa, że osiągnęło już sukces finansowy. Większość, ponad połowa, sądzi, że jest to cel do osiągnięcia w niedalekiej przyszłości. Jednak blisko co piąta osoba wątpi, że kiedykolwiek uda jej się to zrealizować. Kobiety wykazują większy optymizm, ponieważ aż 64 proc. z nich uważa, że jeszcze mają szanse na osiągnięcie upragnionego celu.