Z dostępnością żłobków bywa różnie. Z tego względu jeśli rodzice wychowujący dziecko są aktywni zawodowo, dobrym pomysłem może być zatrudnienie niani. Zwłaszcza że mogą otrzymać na ten cel dofinansowanie z ZUS.
Dofinansowanie na nianię z ZUS: kto może je otrzymać i na jakich zasadach?
Od 1 stycznia 2018 r. rodzice małych dzieci mogą otrzymać dofinansowanie na nianię z ZUS – przy czym nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Dofinansowanie zależy przede wszystkim od dwóch czynników – wynagrodzenia niani oraz daty zawarcia umowy. Oczywiście aby otrzymać środki, rodzice muszą zawrzeć z opiekunką umowę. W tym wypadku jest to umowa o świadczenie usług, zwaną także umową uaktywniającą.
O dofinansowanie na nianię z ZUS mogą starać się rodzice lub opiekunowie prawni – pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat – i w takim wypadku z dofinansowania mogą skorzystać do końca roku szkolnego. W wyjątkowych sytuacjach, gdy dziecko nie może pójść do przedszkola (np. ze względu na wyczerpanie limitu miejsc), dofinansowanie można otrzymywać do momentu ukończenia przez dziecko 4. lat.
Jednocześnie rodzice lub opiekunowie nie mogą m.in. przebywać w tym czasie na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy ojcowskim, a także muszą albo pracować na podstawie umowy o pracę/umowy zlecenia, albo prowadzić działalność rolniczą (z wyjątkiem domowników w takim gospodarstwie)/pozarolniczą. Na otrzymanie dofinansowania nie ma z kolei wpływu sytuacja życiowa rodziców/opiekunów (czy samotnie wychowują dziecko, jaki jest ich stan cywilny itd.).
Umowa uaktywniająca i wysokość dofinansowania
Osoby, które chcą starać się o dofinansowanie na nianię z ZUS, muszą przygotować umowę uaktywniającą, czyli umowę o świadczenie usług. W umowie muszą znaleźć się m.in. takie elementy jak cel i przedmiot umowy, strony umowy, godziny i miejsce pracy niani, obowiązki, czas na jaki zawierana jest umowa itd. Osoby sporządzające umowę muszą też pamiętać, by znalazły się dane i informacje potrzebne do zgłoszenia do ZUS oraz dokumenty, które są potrzebne do zgłoszenia niani do ZUS i siebie jako płatnika składek. Wszystkie potrzebne dokumenty do ZUS należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia, w którym zgodnie z umową niania rozpocznie pracę.
Jak duże dofinansowanie można otrzymać? Tutaj wiele zależy od wynagrodzenia niani. Od połowy wysokości minimalnego wynagrodzenia składki opłaca ZUS, pozostałą część – rodzic lub opiekun (jeśli zatrudnienie ma miejsce po 1 stycznia 2018 r.).
O możliwości uzyskania dofinansowania warto wiedzieć zwłaszcza w tym momencie, gdy za chwilę może okazać się, że żłobki zostaną ponownie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa lub ograniczona będzie liczebność grup.