Dofinansowanie na opłatę składek ZUS przez rok czy dotacje na samozatrudnienie. Możliwości pozyskania środków dla firm jest sporo

Finanse Firma dołącz do dyskusji (9) 25.02.2021
Dofinansowanie na opłatę składek ZUS przez rok czy dotacje na samozatrudnienie. Możliwości pozyskania środków dla firm jest sporo

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, lub osoby, które dopiero zamierzają założyć własną działalność gospodarczą, często nie zdają sobie sprawy z istnienia różnych programów, w ramach których mogą uzyskać dofinansowanie czy dotację. Dotyczy to zwłaszcza programów na poziomie wojewódzkim. Tymczasem niektóre formy pomocy mogą być bardzo atrakcyjne – takie jak chociażby dofinansowanie, które można wydać na opłatę składek ZUS przez cały rok. 

Dofinansowanie na opłatę składek ZUS przez cały rok w ramach „Grant na start”. Warto poszukać odpowiedników programu dla innych województw

„Grant na start”, program realizowany przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego, jest dobrym przykładem na to, że przedsiębiorcy – a szczególnie osoby, które dopiero zamierzają założyć własną działalność – powinny sprawdzać dostępność różnych programów umożliwiających pozyskanie dofinansowania na start własnego biznesu. W ramach programu ŁARR przyszli przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 23 050 zł jednorazowego dofinansowania na działalność gospodarczą plus dodatkowo – comiesięczne wsparcie pomostowe w wysokości 1600 zł, wypłacane przez cały rok. Dofinansowanie ze wsparcia pomostowego można przeznaczyć na opłatę składek ZUS lub inne bieżące wydatki (takie jak np. czynsz wynajmowanego lokalu itd.). O środki mogą ubiegać się m.in. bezrobotni, osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety, które chcą założyć własny biznes.

W każdym województwie programy umożliwiające pozyskanie środków na start działalności są skonstruowane inaczej. Z tego względu osoby, które chcą założyć własną działalność, powinny zajrzeć przede wszystkim na strony regionalnych agencji rozwoju lub przedsiębiorczości.

Na założenie działalności gospodarczej można pozyskać jednak znacznie więcej środków

Przyszli przedsiębiorcy mogą jednak starać się również o dotacje na rozpoczęcie działalności o zasięgu ogólnopolskim. Można na przykład uzyskać nawet do 100 tys. zł na samozatrudnienie i założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rodzaj bezzwrotnej dotacji, a pożyczka – ale za to na bardzo korzystnych warunkach.

O pieniądze można również powalczyć z powiatowych urzędów pracy, które również oferują dotację na założenie działalności. W ubiegłym roku przedsiębiorcy mogli wnioskować o ponad 31 tys. zł. W przypadku tego programu wciąż trwają tegoroczne nabory wniosków, dlatego warto się pospieszyć. Dotacja jest jednorazowa.

Oprócz tego można starać się również o wsparcie z takich programów jak ScaleUp (dla start-upów, które chcą wziąć udział w programie akceleracyjnym) czy w ramach konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *