Posłowie zamierzają uzbroić Polaków. Chcą łatwiejszego dostępu do broni

Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Posłowie zamierzają uzbroić Polaków. Chcą łatwiejszego dostępu do broni

W Polsce rośnie liczba osób posiadających pozwolenie na broń. Według danych z końca 2024 roku przez lata wydano 367 411 osobom pozwolenie na różnego rodzaju broń. Wzrost zainteresowania przyspieszył po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Część posłów próbuje przeforsować przepisy, które ułatwią dostęp do broni.

Jedna osoba może mieć pozwolenia na kilka rodzajów broni, więc liczba pozwoleń nie jest równa liczbie posiadaczy.

Poselski projekt deregulacji zakłada uproszczenie dostępu do broni

Niewykluczone, że wkrótce dostęp do broni w Polsce będzie prostszy. Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie bronią palną jest bowiem poselski projekt ustawy deregulacyjnej przygotowany przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakłada zmiany w 27 ustawach, w tym również w ustawie o broni i amunicji z 1999 roku. Zmiany miałyby przede wszystkim ułatwić dostęp do broni, w tym ograniczyć możliwości organów do odmowy wydania pozwolenia.

Projekt przewiduje m.in. zniesienie obecnie stosowanej praktyki interpretacyjnej, według której pozwolenia odmawia się osobom, które w przeszłości popełniły wykroczenia, mimo że ustawa jednoznacznie mówi o przestępstwach jako przesłance do odmowy. Dodatkowo posłowie postulują odebranie komendantom wojewódzkim policji prawa do podważania orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Ich zdaniem funkcjonariusze nie mają kompetencji, by kwestionować opinie ekspertów.

Rządowy projekt bez zmian w dostępie do broni

W odróżnieniu od propozycji poselskiej rządowy projekt ustawy deregulacyjnej przyjęty przez Radę Ministrów nie zawiera zmian w przepisach dotyczących dostępu do broni. Zakłada zmiany w 25 ustawach, ale pomija ustawę o broni i amunicji. Taki stan rzeczy niepokoi posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Posiadania Broni.

Ten zespół jest wspierany przez przedstawicieli branży rusznikarskiej i domaga się liberalizacji przepisów. Ich zdaniem w Polsce brakuje rozwiniętej kultury posiadania broni, a obecne regulacje są zbyt restrykcyjne w porównaniu z przepisami za granicą. W przeszłości jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy Konfederacja wspólnie z PiS-em przygotowywała podobny projekt liberalizacyjny, który ostatecznie nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej.

Dostęp do broni miałoby ułatwić przekazanie kompetencji policji wojewodom albo starostom

Zgodnie z wizją posłów zainteresowanych ułatwieniem dostępu do broni w Polsce nowe zasady uzyskania pozwolenia miałyby przypominać procedurę ubiegania się o prawo jazdy. Procesem nie zajmowałaby się już policja, lecz organ cywilny – wojewoda, a być może również starosta.

Pozwolenie mógłby otrzymać pełnoletni obywatel po wykazaniu stałego miejsca zamieszkania w Polsce, który nie został skazany za określone przestępstwa oraz nie cierpi na choroby psychiczne.

Taka osoba musiałaby spełnić dodatkowe warunki: zdać egzamin lub legitymować się co najmniej pięcioletnim posiadaniem tzw. obywatelskiej karty broni.