Popularne drony można kupić już za nieco ponad 100 zł. Wykorzystywane są przy tym nie tylko przez hobbystów, ale i przez przedsiębiorstwa. Korzystanie z nich nie jest jednak w pełni dowolne, a nadto wkrótce w prawie mają nastąpić zmiany. Czy więc dron już nie poleci?
W chwili obecnej zasady używania dronów określa rozporządzenie wydane przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Loty dronów obecnie są dozwolone, ale muszą odbywać się poza strefami kontrolowanymi lotnisk, strefami ruchu lotniskowego lotniska wojskowego, strefami kontrolowanymi lotniska wojskowego oraz strefami R (Restricted Area – strefa ograniczeń), D (Danger Area – strefa niebezpieczna) oraz P (Prohibited Area – strefa zakazana)
W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i warunków wykonywania lotów przez bezzałogowe statki powietrzne w polskiej przestrzeni powietrznej oraz procedur współpracy operatorów tych statków z instytucjami zapewniającymi służby ruchu lotniczego. Rozporządzenie określi zasady wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku osoby sterującej dronem, w obecnym stanie prawnym loty poza zasięgiem wzroku, ze względów bezpieczeństwa, są możliwe jedynie w wydzielonej do tego celu przestrzeni powietrznej.
Planowane zmiany mają dotyczyć dronów o masie powyżej 0,6 kg – niebawem ma zostać wprowadzony zakaz latania nimi w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic zabudowy i mniejszej niż 30 metrów od osób, pojazdów i budynków.
W USA wprowadzono obowiązek rejestracji i choć nasz rynek jeszcze się nie nasycił, a regulacji na razie brak. Czy Polacy pokochają drony? Czy uważacie, że stosowanie dronów, które latają poza zasięgiem wzroku powinno być dopuszczalne?
Takie drony przecież wyposażone muszą być w kamerę, która przesyła określony widok znajdujący się w zasięgu droga do operatora. Czy Polacy gotowi są do takiej inwigilacji i jak będą wykorzystywali swoje drony?
Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: Marcin Połowianiuk/Spider’s Web