Limit przychodów w 2023 roku w działalności nierejestrowanej. Ile możesz zarobić bez konieczności płacenia ZUS-u?

Firma Dołącz do dyskusji
Limit przychodów w 2023 roku w działalności nierejestrowanej. Ile możesz zarobić bez konieczności płacenia ZUS-u?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku wymusza także szereg innych zmian. Jedną z nich jest podniesienie limitu przychodu w działalności nierejestrowanej. Ile wynosi limit w 2023 roku? I kiedy ulegnie kolejnej zmianie?

Działalność nierejestrowana 2023 limit

Działalność nierejestrowana, czyli firma bez rejestracji i płacenia ZUS-u funkcjonuje w Polsce już od jakiegoś czasu. Wykorzystuje ją wiele osób, które w ten sposób chcą dorobić do wynagrodzenia albo sprawdzić, czy ich pomysł na biznes ma sens. Co roku wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrasta również limit przychodu, jaki można osiągnąć w prowadzonej działalności nierejestrowanej. Od 1 stycznia 2023 roku, na skutek ustalenie podwyżki płacy minimalnej limit ten wynosi 1745 zł. Oznacza to, że w każdym miesiącu przedsiębiorca może osiągnąć przychody do tego limitu.

Podana wyżej kwota nie jest jednak ostateczna. Wszystko przez zapowiadaną kolejną podwyżkę płacy minimalnej, która ma nastąpić w lipcu. Z tego powodu od 1 lipca zwiększy się również limit przychodu w działalności nierejestrowanej. Będzie on wynosił 1800 zł. Obie podane wcześniej kwoty są konsekwencją dwukrotnej podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ w 2023 wzrasta w styczniu oraz lipcu. Od stycznia minimalna pensja wyniesie 3490 zł brutto, a od lipca 3600 brutto. Limit w działalności nierejestrowanej wynosi zawsze 50 procent wskazanych kwot.

Jakie są konsekwencje przekroczenia limitu przychodów?

Limity dochodów liczymy co miesiąc. Oznacza to, że nie ulegają one zsumowaniu ani przesunięciu na kolejny miesiąc. Planując swoją działalność, warto brać to pod uwagę i tak ustawiać liczbę klientów, aby nie przekraczać przychodów. Jest to o tyle ważne, gdyż jeżeli przekroczymy wskazane limity mamy jedynie 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami podatkowymi. Działalność nierejestrowania osiągająca większy przychód z automatu staje się działalnością gospodarczą. Nawet wiec, jeżeli nie dopełnimy obowiązku rejestracji, będą nam naliczane zaległości w płatności składek i podatków. Ważną kwestią jest również fakt, że w takiej sytuacji nie mamy możliwości powrotu do działalności nierejestrowanej wraz ze spadkiem naszych przychodów. Działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko w sytuacji, gdy nie prowadziło się działalności gospodarczej w ostatnich pięciu latach wstecz.