Ekstradycja Kima Dotcoma i jego współpracowników jest możliwa dzięki wyrokowi sądu w Nowej Zelandii.
Kim Dotcom zasłynął stworzeniem serwisu MegaUpload. Za młodu parał się hakerstwem, sąd skazywał go za nielegalny obrót papierami wartościowymi, znany był także z pojedynków w sieciowych grach. Po zamknięciu przez Departament sprawiedliwości usługi Megaupload został aresztowany, a o jego ekstradycję wystąpił Rząd USA. Ekstradycja Kima Dotcoma i jego współpracowników jest możliwa po trzyletniej batalii, gdyż sąd w Nowej Zelandii wydał na nią zgodę.
Wraz z Kimem, który przed laty zmienił nazwisko ze Schmitz na Dotcom, ekstradycji mogą zostać poddani także jego współpracownicy, a mianowicie są to Finn Batato, Bram van der Kolk i Mathias Ortmann. Nie są to dobre wieści, ale pozytywnym aspektem jest to, że mogą odwołać się jeszcze do Sądu Najwyższego. Jeśli nie uda im się zablokować ekstradycji, to grozi im do 20 lat więzienia.
Nie wszystkie portale zdają sobie sprawę, że spora część czytelników może nie wiedzieć, kim jest Dotcom i jaką funkcję pełnił jego portal MegaUpload, dlatego podam nieco więcej informacji. To, że mieszkał w wystawnej willi i zwykł chwalić się na portalach zdjęciami z najnowszym sprzętem, samochodami, etc. to tylko część informacji.
Hakerskie zapędy zostały ukrócone, gdy włamał się do serwerów w USA i wykradł, a potem handlował numerami kart kredytowych. Wyłudzał kredyty (insider trading). W 2005 roku założył serwis wymiany plików MegaUpload, który dość szybko stał się jednym z bardziej znanych i wykorzystywanych usług w internecie. Był solą w oku wielu ludzi, gdyż znajdowały się na nim filmy, muzyka, oprogramowanie, etc. Stał się on źródłem bogactwa Kima, a także jego największych kłopotów.
Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z wyrokami sądów i odwołaniami od nich i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z Wikimedia Commons, CC BY SA 2.0 graffiti by Thierry Ehrmann in the Abode of Chaos museum, France.