Rząd obrał sobie za cel walkę z nadużyciami podatkowymi i uszczelnienie przepisów. Luki prawne które, umożliwiają wyłudzanie kolosalnych kwot z budżetu państwa, od dawna są solą w oku polityków. Dlatego co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na walkę z tym procederem. Od lipca nie będzie możliwe wystawienie faktury na podstawie paragonu.
Według obecnie obowiązującego prawa faktura nie musi być wystawiona w chwili zakupu towaru lub usługi. Za okazaniem paragonu możliwe jest zwrócenie się do sprzedawcy w terminie 3 miesięcy z prośbą o wystawienie faktury. W praktyce termin ten może wynosić nawet prawie cztery miesiące. Oszuści podatkowi wykorzystują w ten sposób sytuację, a wszystko przez brzmienie przepisu, który brzmi:
art. 106b ustawy o VAT Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
W praktyce okazuje się, że niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują zdobyte nie do końca legalnie paragony osób trzecich i uzyskują faktury na usługi, z których nie korzystali. Dzięki temu zawyżają swoje koszty podatkowe i wyłudzają nienależny podatek VAT. Sami sprzedawcy przykładali rękę do tego procederu zbierając paragony, które klienci zostawili na ladzie. Następnie odsprzedawali je zainteresowanym. Ministerstwo Finansów szacuje, że na skutek takich działań Skarb Państwa traci rocznie nawet 1,5 mld zł.
Faktura na podstawie paragonu tylko z numerem NIP
1 lipca ma wejść w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Na mocy nowych przepisów, wystawianie faktur po zakupie towaru na podstawie paragonu będzie niemożliwe. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja, w której paragon będzie zawierał numer NIP nabywcy. To sprawi, że wszystkie anonimowe paragony będą bezużyteczne, a faktura będzie możliwa do uzyskania jedynie w chwili zakupu towaru.
Za złamanie prawa, a więc wystawienie nielegalnej faktury, sprzedawca będzie zobowiązany do zapłaty 100% podatku VAT wykazanego na wystawionej przez niego fakturze. Natomiast przedsiębiorca, który wykorzysta taką fakturę do rozliczeń podatkowych, również będzie musiał zapłacić VAT, który został wykazany na dokumencie.
Jakiś czas temu informowaliśmy, że urząd skarbowy kupi puste faktury. Czy takie zaostrzenie przepisów wystawiania faktur VAT przyczyni się do uszczelnienia systemu?