Oszuści online nie tylko są wytrwale dociekliwi, ale muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami. Ich nieustanne wynajdywanie nowych metod oszustwa ma na celu wprowadzenie w błąd nieświadomych podstępu, nieostrożnych użytkowników internetu. Tych niestety – jak pokazują dane – nie brakuje.
Oszuści nie próżnują – fałszywe e-recepty
W 2022 roku CERT Polska otrzymał ponad 322 tys. zgłoszeń naruszeń bezpieczeństwa w sieci. Szczególnie groźny, a zarazem bardzo popularny, jest phishing, w którym do potencjalnych ofiar hakerów trafiają treści łudząco przypominające autentyczne komunikaty. Co niepokoi jeszcze bardziej, oszuści nieustannie zaskakują pomysłowością, która wynika z ich dobrej znajomości otaczającej rzeczywistości i naszych codziennych nawyków. Jedną z najnowszych metod, która skutecznie okrada ich ofiary, jest ta oparta na fałszywych e-receptach. Jak dokładnie to działa?
Fałszywa wiadomość z załącznikiem
Najpierw ofiary otrzymują fałszywe wiadomości e-mail lub SMS z informacją o e-recepcie. Zwykle dołączony jest do nich link, który zawiera złośliwe oprogramowanie. Po kliknięciu w link oprogramowanie zainstaluje wirusa na komputerze ofiary lub przekieruje ją na stronę służącą do wyłudzenia danych.
Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują fakt, że nowe technologie to dla wielu z nas ułatwienie życia i oszczędność czasu. Na oszustwo jesteśmy narażenie tym bardziej, jeśli z e-recept korzystamy często. Wtedy hakerom najłatwiej jest uśpić czujność internauty i zaatakować w najmniej spodziewanym momencie.
Jak uniknąć oszustwa na e-receptę?
Jak zatem możemy uniknąć oszustwa z użyciem e-recepty? Kluczowe jest zrozumienie, jak wygląda prawdziwa e-recepta i w jaki sposób możemy ją otrzymać. Oszuści liczą bowiem na naszą niewiedzę i bezmyślność. Doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że w internecie czujemy się anonimowi, dlatego jesteśmy skłonni do działań, których być może nigdy nie podjęlibyśmy się w świecie offline. Możemy bardziej ryzykować.
E-receptę można otrzymać w postaci wydruku, jako SMS z 4-cyfrowym kodem, e-mail z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie albo powiadomienie/kod w aplikacji mojeIKP. Informacje o e-recepcie powinniśmy otrzymać krótko po wizycie u lekarza. Jeżeli nie oczekujemy recepty, nie klikajmy w przypadkowe SMS-y lub e-maile sugerujące, że są e-receptą. Najprawdopodobniej będzie to próba wyłudzenia pieniędzy i/lub danych.