Toruń, Radom czy Kielce to też dobre miejsca do prowadzenia biznesu. I tu też rozliczanie przejazdów może być bardzo łatwe

Biznes Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Toruń, Radom czy Kielce to też dobre miejsca do prowadzenia biznesu. I tu też rozliczanie przejazdów może być bardzo łatwe

W Polsce nie trzeba prowadzić firmy mając w tle obowiązkowe szklane wieżowce. Mniejsze miasta także oferują świetne warunki do prowadzenia biznesu. A po nich przecież też trzeba się poruszać. Właśnie dlatego wchodzą tam największe światowe firmy oferujące przejazdy B2B. Pierwszy przykład: choćby FREE NOW działa też w mniejszych miastach. I daje możliwość szybkiego i sprawnego rozliczania przejazdów służbowych.

FREE NOW działa też w mniejszych miastach

To już nie te czasy, kiedy z globalnych aplikacji można było korzystać tylko w największych polskich aglomeracjach. Dziś, nawet jeśli nie wszystkie są dostępne na terenie całego kraju, to z większości z nich korzystać mogą mieszkańcy mniejszych miast wojewódzkich. A wśród nich rzecz jasna przedsiębiorcy. W przypadku aplikacji transportowych dostają oni automatycznie możliwość łatwego rozliczenia przejazdów służbowych. Tak działa na przykład FREE NOW for Business, o którym mieliście okazję przeczytać w Bezprawniku kilka tygodni temu. To sprawne narzędzie, pozwalające na szybki dostęp do faktury za podróże taksówką, jest dostępne już w 25 miastach w Polsce (sześć zupełnie nowych lokalizacji uzupełniło ofertę raptem kilka dni temu). Również w tych znacznie mniejszych od Warszawy. Gdzie zatem możemy połączyć nasz biznes z FREE NOW?

Katowice i aglomeracja śląska

W przypadku tej lokalizacji nie ma mowy o tym, by aplikacja transportowa działała tylko w największym mieście, będącym jednocześnie stolicą województwa. Katowice są bowiem połączone z Chorzowem, Zabrzem, Bytomiem, Tychami czy Sosnowcem wspólną siatką dróg i połączeń komunikacji publicznej, dlatego każdy przedsiębiorca musi być pewny, że jego pracownik, gość czy klient dojedzie bezpiecznie do każdego punktu aglomeracji. Górny Śląsk, kojarzący się nam wszystkim oczywiście z górnictwem, to jednocześnie bijące serce biznesu, w którym działa około pół miliona firm (głównie małych i średnich). To jednocześnie miejsce coraz lepsze do życia, wbrew stereotypom naprawdę zielone, czyste i zadbane. I wcale nie tak zakorkowane, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Na Górnym Śląsku działa obecnie około pół miliona firm.
Na Górnym Śląsku działa obecnie około pół miliona firm.

Łódź

Łódź promuje się wśród inwestorów między innymi tym, że z tego miasta „wszędzie jest bliżej”. Trudno się nie zgodzić – stolica województwa łódzkiego jest położona w samym centrum Polski i jest znakomicie skomunikowana z innymi miastami (110 kilometrów do Warszawy, 194 do Katowic, 202 do Poznania, 331 do Gdańska – wszystko autostradami). Nieco gorzej jest z podróżowaniem po samej Łodzi, która od kilku lat jest „liderem” klasyfikacji najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Co jednak nie powinno być problemem dla biznesowych klientów FREE NOW. Wszak korzystanie z tej aplikacji zwalnia nas z często trudnego obowiązku wyszukiwania miejsc do parkowania. Poza tym w polskich miastach coraz popularniejsze są bus-pasy, dające możliwość szybkiego dotarcia do celu nie tylko pojazdom komunikacji miejskiej, ale i taksówkom. Jeśli chodzi o atmosferę dla biznesu, to warto też zaznaczyć, że Łódź jest mocno otwarta na startupy (do programu „Mam Pomysł na Startup” zgłosiło się ostatnio aż 150 innowacyjnych projektów!) i dysponuje solidnym zapasem profesjonalnej kadry (rocznie w tym mieście dyplom ukończenia wyższej uczelni uzyskuje 20 tysięcy studentów).

Radom

Tak, wiem, wielu od razu przychodzi na myśl słynne lotnisko w Radomiu. Ale żarty na bok. Żadne inne duże miasto nie ma stolicy kraju na tak krótkie wyciągnięcie ręki, prawda? A to oznacza, że jednocześnie prowadzimy biznes w mniejszym mieście, ale w każdej chwili możemy z niego udać się do Warszawy albo też sprowadzić naszego gościa ze stolicy prosto do siedziby naszego przedsiębiorstwa. Sam Radom szczyci się tym, że jest miastem nowoczesnego przemysłu, ostatnio szczególnie tego z branży metalowej. Działa w nim około 25 tysięcy podmiotów gospodarczych (a mówimy o mieście z 200 tysiącami mieszkańców!), w tym najważniejsze polskie firmy zbrojeniowe. Ale Radom przyciąga też do siebie sektor IT czy usługi finansowo-księgowe. I najlepsze, że FREE NOW po tym mieście również jeździ, co dodatkowo ułatwia przedsiębiorcom życie.

Radom szczyci się tym, że ma większą powierzchnię niż... Paryż!
Radom szczyci się tym, że ma większą powierzchnię niż… Paryż!

Trójmiasto

Nadmorska aglomeracja to miejsce, gdzie prowadzenie biznesu bardzo łatwo połączyć z zażywaniem zwykłych przyjemności. W żadnym innym dużym mieście nie masz co liczyć na widok z biura na Bałtyk, a w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie już tak. Zresztą to właśnie w Trójmieście najprężniej działa biznesowy sektor morski i logistyczny, a także ten związany z turystyką, rekreacją i szeroko pojętym przemysłem czasu wolnego. Często prowadzenie firmy wymaga tu sporej mobilności i kursowania na przykład pomiędzy Gdańskiem a Gdynią. Dlatego i tu dostęp do usługi FREE NOW for Business jest tak ważny. Osobiście jako mieszkaniec Trójmiasta rekomendowałbym jednak, żeby co jakiś czas zamiast taksówki wybrać jednoślad, czyli hulajnogę (dostępną w tej aglomeracji do wypożyczenia również w aplikacji FREE NOW). Szczególnie, jeśli mamy coś do załatwienia w malowniczym Sopocie, gdyńskiej dzielnicy Orłowo czy gdańskim Przymorzu. Zobaczycie, że w okresie od wiosny do jesieni napotkacie po drodze mnóstwo ludzi, którzy wykorzystują do swojej pracy właśnie ten, ekologiczny i jakże przyjemny środek transportu. Trójmiasto to duży biznesowy hub, który jednocześnie nie traci klimatu nadbałtyckiego kurortu, gdzie życie płynie nieco wolniej.

Bydgoszcz/Toruń

Celowo umieszczam oba miasta obok siebie, żeby mieszkańcy żadnego z nich się na nas nie obrazili. Uprzedzając wątpliwości: oba są piękne, atrakcyjne i przyciągające do siebie coraz więcej inwestorów. Toruń i Bydgoszcz różnią się za to nieco klimatem – pierwsze miasto urzeka historią i znakomicie zachowanymi zabytkami, drugie oszałamia swoją rozległością, dużymi połaciami zieleni i mądrym wykorzystaniem zasobów wodnych. Natomiast całe województwo kujawsko-pomorskie jest przede wszystkim regionem bardzo dobrze skomunikowanym z resztą kraju (za sprawą autostrady A1 i nowo wybudowanej dwupasmówki S5), co stwarza działającym tu firmom spore możliwości. Ale komunikacja po miastach też jest istotna, dlatego i w Bydgoszczy, i w Toruniu, można korzystać z usługi FREE NOW for Business i sprawnie i szybko rozliczać przejazdy służbowe. O tym, jak mocno ta część Polski inwestuje w biznes świadczy chociażby to, że działa tu aż trzynaście parków przemysłowych (w tym oczywiście toruński i bydgoski).

Białystok

Jeśli nigdy nie byliście w Białymstoku, albo byliście w tym mieście dawno temu, to jestem pewien że pozytywnie zaskoczycie się przekraczając jego granice. Stolica Podlasia w ostatnich latach nie tylko wypiękniała. Jest też otoczona bardzo sprawnie funkcjonującą siecią dróg, pomagających wyprowadzić ruch w kierunku południowych i wschodnich granic naszego kraju. Dla biznesu ważne w Białymstoku są też relatywnie niskie koszty utrzymania, wysoka jakość życia oraz szeroki rynek pracownika, również tego zza naszej wschodniej granicy. Ostatnio bardzo rozwinął się w stolicy Podlasia sektor IT, ale wiele innych branż również czuje się tu jak u siebie w domu. Prowadząc w tym mieście przedsiębiorstwo mamy także możliwość sprawnego zapewnienia transportu naszym pracownikom i gościom, a także rozliczenia tego poprzez FREE NOW.

Białystok to miasto, które mocno odmieniło się na przestrzeni ostatnich lat.
Białystok to miasto, które mocno odmieniło się na przestrzeni ostatnich lat.

Szczecin

Nie możemy w tym zestawieniu zapomnieć o mieście, z którego najbliżej do niemieckiej stolicy, co ma wymierne znaczenie dla biznesowego świata w Szczecinie. Osiadają tutaj firmy, którym zależy na bliskości do Niemiec, a jednocześnie skuszone są polską ofertą dla inwestorów. Zatem, jako że do Szczecina ściągają firmy z całego świata, to muszą one mieć dostęp do wszystkich tych usług, do jakich są przyzwyczajone we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Dlatego FREE NOW nie omija również i Szczecina. Warto tu dodać o tym, co ważne z punktu widzenia potencjalnego inwestora: stolica Pomorza Zachodniego szczyci się ratingiem agencji FitchRating na poziomie A-, kadrą obsługującą inwestorów w 16 językach oraz dwoma specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Nic tylko rozkręcać biznes

To oczywiście nie wszystkie miasta, gdzie można korzystać z usługi FREE NOW for Business. Na liście, poza oczywiście Warszawą, są też Kraków, Poznań i Wrocław, ale też Olsztyn, Kielce, Czętochowa, Rzeszów oraz Lublin. A zaledwie nieco ponad tydzień temu dołączyły do niej też Tarnów, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Zielona Góra, Koszalin oraz Elbląg! We wszystkich tych lokalizacjach biznesowy świat z roku na rok rozkręca się coraz bardziej, dlatego naprawdę nie ma konieczności myśleć tylko i wyłącznie o Warszawie jako o miejscu, w którym musimy prowadzić swoją działalność. Trzeba dostosować ją do różnych czynników i wybrać miejsce, które najbardziej odpowiada i nam, i pracownikom. Narzędzia do prowadzenia firmy, jak widać, już mamy, więc świat stoi otworem!

(zdjęcia pochodzą ze strony Visit Radom i profili Katowic i Białegostoku na Facebooku, artykuł powstał we współpracy z FREE NOW)