Fundusz dopłat dla przedsiębiorców, zmiany w dofinansowaniu pensji pracowników, ochrona polskich firm. Będzie tarcza 3.0

Firma Dołącz do dyskusji (231)
Fundusz dopłat dla przedsiębiorców, zmiany w dofinansowaniu pensji pracowników, ochrona polskich firm. Będzie tarcza 3.0

Rządzący chcą uzupełniać tarczę antykryzysową – w czwartek mają zostać przedstawione kolejne rozwiązania. Jak podał premier Morawiecki na konferencji prasowej, przedsiębiorcy złożyli już ponad 1,5 mln wniosków do ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. To wszystko jednak wciąż za mało, dlatego ma m.in. powstać specjalny fundusz dopłat do oprocentowania, dzięki któremu przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w spłacaniu odsetek od kredytów. 

Fundusz dopłat do oprocentowania BGK, wsparcie dla polskich firm. Konkrety mają zostać przedstawione w czwartek

Na wspólnej konferencji premiera Morawieckiego, minister Emilewicz i minister Maląg ogłoszono, że tarcza antykryzysowa dla firm ma być uzupełniona. Zainteresowanie przedsiębiorców rozwiązaniami dostępnymi w ramach pierwszej (i drugiej) tarczy jest wysokie – świadczy o tym ponad 1,5 mln złożonych wniosków do ZUS. Najwięcej z nich dotyczy oczywiście zwolnienia ze składek ZUS.

Szczegóły kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej mają zostać podane w czwartek. Jak podała minister Emilewicz, planowany ma być m.in. fundusz dopłat – głównym celem jest utrzymanie miejsc pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej. Nie będą to jednak dopłaty bezpośrednie, a dopłaty do oprocentowania – pieniądze (270 mln zł) trafią do BGK. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym, a BGK dopłaci przedsiębiorcom do spłacenia odsetek z pieniędzy państwowych.

Minister zapowiedziała też korzystne dla firm zmiany w zamówieniach publicznych.

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na zmiany w dopłatach do pensji pracowników. Minister Emilewicz sama przyznała, że uelastycznienie obecnych warunków dofinansowania do pensji jest po prostu konieczne – i to właśnie mimo celu, jakim jest utrzymanie miejsc pracy. Można się zatem spodziewać, że kryteria przyznawania dopłat zostaną znacznie złagodzone.

Ochrona polskich firm przed przejęciem

Kolejnym celem znowelizowanej (po raz kolejny) tarczy antykryzysowej ma być większa ochrona polskich firm przed przejęciem. W tym przypadku rządzący będą wzorować się na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Niemczech. Przepisy, które już teraz są częścią polskiego porządku prawnego, mają zostać rozszerzone. Chodzi m.in. o poszerzenie katalogu spółek, które nie będą mogły zostać łatwo przejęte.

W drugiej połowie maja przedsiębiorcy mają zyskać dostęp do kredytów w ramach tarczy finansowej – na razie jednak minister Emilewicz nie była w stanie podać konkretnych informacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że na pomoc z tarczy finansowej przedsiębiorcy będą musieli jeszcze sporo poczekać.

Tarcza 3.0 także dla samorządów

Nowe rozwiązania z tarczy antykryzysowej 3.0 zostały stworzone także z myślą o samorządach, które będą mogły mocniej się zadłużać, by sprostać obecnej sytuacji. Dodatkowo do samorządów ma trafić więcej pieniędzy z tytułu gospodarki nieruchomościami państwa.

Na konkretne propozycje trzeba zaczekać do czwartku, jednak już teraz wydaje się, że to nadal próba łatania dziurawej tarczy antykryzysowej – a nie wdrażania zupełnie nowych rozwiązań.