W niedzielę 12 lipca odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Po najdłuższej i najbrutalniejszej kampanii wyborczej ostatnich lat o głosy wyborców ostatecznie zabiegają Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Wybory w nadzwyczajnym rygorze sanitarnym generują ogromne kolejki, dlatego oddanie głosu warto zaplanować. Od której godziny można głosować w wyborach prezydenckich?
Pierwszą turę wyborów prezydenckich zapamiętamy długo ze względu na rekordową frekwencję. Ta wyniosła 64,51% i jest tylko minimalnie niższa od rekordu ustanowionego w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 1995 roku. Wiele wskazuje na to, że druga tura wyborów również będzie cieszyć się tak ogromnym zainteresowaniem. Należy również pamiętać o tym, że wybory przeprowadzane są w specjalnym rygorze sanitarnym. W pierwszej turze połączenie tych dwóch czynników przyczyniło się do powstawania ogromnych kolejek przed lokalami wyborczymi.
Godziny otwarcia lokali wyborczych – od 7 do 21
Wizytę w lokalu wyborczym warto odpowiednio zaplanować. Z pewnością w całym kraju ponownie będą tworzyć się bardzo długie kolejki, a zwłaszcza w wyborczych godzinach szczytu. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 rano do godziny 21 wieczorem. Z uwagi na nadzwyczajne okoliczności sanitarne, oddanie głosu po godzinie 21 będzie możliwe wyłącznie przez osoby, które przed tą godziną wejdą na teren lokalu. Co ważne, przez te kilkanaście minut nie będzie obowiązywać cisza wyborcza. Ostatni głosujący będą zatem już znali wyniki exit poll.
Od której godziny można głosować w wyborach prezydenckich?
Po pierwszej turze wyborów Minister Zdrowia znowelizował rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych. Wybrane grupy osób będą przez członków komisji wyborczych obsługiwane bez kolejki. Ma to wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa, a także usprawnić sam przebieg głosowania.
§ 2 W lokalu wyborczym:
1a) 2) zapewnia się obsługę w pierwszej kolejności:
a) osób powyżej 60. roku życia,
b) kobiet w ciąży,
c) osób z dzieckiem do lat 3,
d) osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie;
Ponadto w lokalach wyborczych obowiązują środki bezpieczeństwa znane nam z pierwszej tury. Głos należy oddawać w maseczce lub przyłbicy, a także warto korzystać z rękawiczek. Nie można zapomnieć o obowiązkowej dezynfekcji rąk. Warto również pomyśleć nad przyniesieniem własnego długopisu.