#hack4law po raz drugi

Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
#hack4law po raz drugi

Nasze zeszłoroczne wydarzenie szkoleniowo-konkursowe zakończyło się sukcesem, a uczestnicy już od jakiegoś czasu dopytywali o jego kolejną edycję. I oto jest, a właściwie będzie: w dniach 14–16 października 2022 roku znów spotykamy się na #hack4law. 

Wspomnianym sukcesem było nie tylko przyznanie nagród za dobrze rokujące narzędzia IT do wykorzystania przez praktyków prawa, ale – przede wszystkim – utworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i łączenia wysiłków przez członków zespołów interdyscyplinarnych w celu zaprojektowania funkcjonalnego modułu. Nie było dla mnie zaskoczeniem, gdy się dowiedziałam, że grupy projektowe, które powstały na potrzebę realizacji zadania konkursowego podczas pierwszej edycji #hack4law, brały następnie udział – w niezmienionych składach – w innych maratonach programowania.

Nasze zeszłoroczne wydarzenie szkoleniowo-konkursowe zakończyło się sukcesem, a uczestnicy już od jakiegoś czasu dopytywali o jego kolejną edycję. I oto jest, a właściwie będzie: w dniach 14–16 października 2022 roku znów spotykamy się na #hack4law. Drugą niezmiernie ważną dla nas kwestią było przyłączenie się do dyskusji o roli kobiet na współczesnym rynku pracy w branży IT i ICT. Efektem naszego zaangażowania w tę tematykę jest m.in. nawiązanie współpracy z organizatorami wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit oraz zaplanowanie prelekcji na temat kultury w organizacjach w kontekście nierównego traktowania kobiet i mężczyzn, którą wygłosi podczas #hack4law radczyni prawna Monika Dryl z Currenda Sp. z o.o. W końcu – rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, bo technologie starzeją się niezwykle szybko, a na pracowanie na archaicznych rozwiązaniach informatycznych i teleinformatycznych w czasach, gdy dane to największy kapitał, nie może sobie pozwolić już nikt. Dostrzegliśmy nie tylko sukces, ale i ogromny potencjał #hack4law, więc zaraz po zakończeniu pierwszej edycji zaczęliśmy myśleć o kolejnej.

Druga odsłona

Formuła wydarzenia sprawdziła się w praktyce, zdecydowaliśmy więc, by jej nie zmieniać. Pierwszy dzień będzie poświęcony na prelekcje w ramach konferencji naukowej. Na ten moment mamy zaplanowanych 12 wystąpień, ale lista nie jest jeszcze zamknięta. Oprócz znanych i lubianych referentów mamy też nowe nazwiska: prof. dr hab. inż. Bogdan Wiszniewski (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Katedra Inteligentnych Systemów Interaktywnych), dr hab. inż. Jan Daciuk prof. PG (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Katedra Inteligentnych Systemów Interaktywnych), Paula Januszkiewicz (CEO CQURE, Security Expert, MVP w Microsoft Security Enterprise), Michał Wawiórko (CEO w Wizlink®) oraz Justyna Orłowska (Dyrektorka Centrum GovTech Polska). Na jedną prelekcję przewidujemy do 25 minut, co dość szczelnie zapełni nam piątkowy harmonogram dnia. Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, że nasi mówcy wychodzą poza statystyki, dane i żargon naukowy, a wystąpienia przyniosą słuchaczom realną wartość.

Hybrydowo, bo jak inaczej

Całe wydarzenie będzie odbywać się on-line – z prelegentami i uczestnikami będziemy się łączyć zdalnie. Natomiast pierwszego dnia organizatorów i prowadzących będzie można spotkać w Hevelianum – centrum naukowo-edukacyjno-rekreacyjnym znajdującym się w sercu Gdańska.

Maraton programowania

Drugiego dnia rano rozpocznie się hackathon, czyli maraton programowania, który potrwa dobę. Tegoroczne zadania konkursowe to stworzenie aplikacji dla wymiaru sprawiedliwości na podstawie jednego z czterech pomysłów: „Nie zmieniaj mnie” (dokument elektroniczny w technologii blockchain), „Złóż mnie” (pozew elektroniczny), „Obsłuż mnie” (elektroniczne biuro podawcze), „Asystuj mi” (moduł inteligentnego asystenta). Przez pierwsze 14 godzin do dyspozycji uczestników pozostaną mentorzy – skupieni w zespołach interdyscyplinarnych eksperci z zakresu prawa, szeroko pojętego IT oraz reprezentanci kadry menedżerskiej. Skład zespołów mentorskich będzie zmieniał się co 3 godziny. Do dyspozycji uczestników będzie w sumie 17 mentorów.

Nagrody i zwycięzcy

Muszę podkreślić, że trzeciego dnia konkursu, kiedy nastąpi zakończenie prac i prezentacja ich wyników, nie będziemy wymagać oddania w nasze ręce gotowego do użycia, ukończonego w 100% rozwiązania. Przykładowo w zeszłym roku trzecie miejsce zajął zespół, który przygotował projekt modułu idealnego arbitra. A wysokość nagród pozostaje na zeszłorocznym poziomie: 15, 10 i 5 tysięcy złotych za – odpowiednio – I, II i III miejsce.

Co nas napędza

Naszemu wydarzeniu przyświecają założenia sformułowane w sześciu punktach: aktywizacja kobiet w obszarze IT i ICT, paper-free office, współpraca interdyscyplinarna, praca w kameralnych zespołach projektowych, ciekawe prelekcje, wsparcie merytoryczne. Kładliśmy na to nacisk w zeszłym roku, będziemy kłaść i w tym. Nowością są natomiast wydarzenia partnerskie – Jubileusz XX-lecia Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (którego Kierownikiem jest prof. dr hab. Jacek Gołaczyński) oraz – wspomniane wcześniej – Perspektywy Women in Tech Summit.

Co nowego?

Nowa jest też forma zapisów – będzie można rejestrować się osobno na część merytoryczną i praktyczną (konkursową). Zapisy będą odbywały się pod dwoma linkami, dostępne będą dwa formularze, więc osoby niezainteresowane prelekcjami będą mogły wziąć udział w samym hackathonie, a laicy programowania będą mogli wyłącznie wysłuchać wykładów. Mamy też nową „maskotkę” – zeszłorocznego robota zastąpił Hakuś, który zostanie z nami na dłużej.

Kto nas wspiera

#hack4law organizowany jest przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Currenda Lab, Stowarzyszenie Robotyków SKALP, Uniwersytet Szczeciński oraz Wydział Prawa i Administracji USz. Nawiązaliśmy też kontakty w zakresie partnerstwa (Women in Law, ELSA Gdańsk, Grupa .Net PG, Coders Lab), patronatów honorowych (Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego) i medialnych (Bulldogjob, Bezprawnik.pl, programista.org). Jesteśmy w trakcie pozyskiwania do współpracy kolejnych podmiotów we wszystkich tych trzech obszarach.

Zapraszamy

Wkrótce ruszamy z kampanią informacyjną dotyczącą #hack4law, ale już teraz zachęcamy do zaznaczenia daty w swoich kalendarzach. Informatyzacja i cyfryzacja nie są wcale abstrakcyjne w kontekście pracy w kancelarii komorniczej, jak mogło by się wydawać. Coraz więcej rozwiązań opiera się na sztucznej inteligencji. Czas najwyższy zacząć się z nią zaprzyjaźniać.

Więcej informacji na stronie wydarzenia oraz na Facebooku.

Artykuł przygotowany przez organizatora #hack4law. Bezprawnik.pl jest patronem medialnym wydarzenia.